Gönül Köprüsü projesi tamamlandı

Millî Eğitim Bakanlığı ve Turkcell'in işbirliğiyle hayata geçirilen ve 3 Haziran 2008’de...

05.08.2008 - 12:27 | MediaCat

Millî Eğitim Bakanlığı ve Turkcell’in işbirliğiyle hayata geçirilen ve 3 Haziran 2008’de Diyarbakır’dan başlayan “Gönül Köprüsü” projesi, 8 haftayı tamamlayarak 1 Ağustos 2008 tarihinde sona erdi. Proje kapsamında 81 ilden 100 bin öğrenci gezilere katılarak Türkiye’nin dört bir yanında gönül köprüleri kurdular. Gezi süresince toplam 4.630.000 km yol kat edildi.

Türkiye’nin 81 ilinden 100 bin öğrencinin doğudan batıya, batıdan doğuya geziler yaparak ülkelerini daha iyi tanımaları ve ömür boyu sürecek dostluklar kurmaları amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ve Turkcell’in işbirliğiyle hayata geçirilen “Gönül Köprüsü” Projesi sona erdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv tarafından Nisan ayında tanıtılan ve 3 Haziran’da Diyarbakır’da başlayan proje süresince toplam 4 bin 760 otobüs seferi yaptı ve 4.630.000 km yol kat edildi. Bu mesafe dünyanın etrafının 40 bin kilometre olduğu kabul edilirse 115 dünya turuna denk geliyor. Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın 385 bin kilometre olduğunu düşünülürse Gönül Köprüsü öğrencileri Ay’a 6 kez gidip gelinecek bir mesafeyi kat etti. Yolculuklar süresince 100 bin öğrenciye toplam 645 bin kumanya dağıtıldı. Öğrencilere seyahatlerde kullanmaları için 100’er bin adet şapka, çanta ve yaka kartı dağıtıldı. Gezi süresinde öğrencilere 2 bin 380 idareci ve 4 bin 760 öğretmen eşlik etti. 81 ilde projenin sağlıklı bir şekilde yürümesi için Gönül Köprüsü proje ekipleri kuruldu ve bu ekiplerde toplam 254 kişi görev aldı.

Proje kapsamında Nevşehir, Mersin, Bolu, Sinop, Rize, Bilecik, Adana, Ağrı, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Ordu, İstanbul, Malatya gibi pek çok ilde binlerce fidan dikilerek Gönül Köprüsü hatıra ormanları kuruldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.