Gençlere ulaşmanın en kolay yolu internet

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Türkiye’de sayıları 12,3 milyonu bulan 12–25 yaş arası gençlerin yüzde 98’inin her gün ya da haftada birkaç kez internete girdiğini ortaya koydu.

18.02.2011 - 00:00 | MediaCat

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Türkiye’de sayıları 12,3 milyonu bulan 12–25 yaş arası gençlerin yüzde 98’inin her gün ya da haftada birkaç kez internete girdiğini ortaya koydu.

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması gençlerin uyanık oldukları zamanın büyük bölümünü internette geçirdiklerini gösteriyor. Araştırmaya göre gençler internet üzerinden birçok şeyi aynı anda yapıyor. Bir yandan ödevleri için araştırma yaparken internet üzerinden müzik dinliyor ve arkadaşlarıyla mesajlaşıyor.

Gençlerin yüzde 54’ü diğer mecralara da internet üzerinden ulaşıyor. Yüzde 32’si internetten radyo dinlerken, yüzde 34’ü internetten televizyon izliyor ve yüzde 39’u da gazetelerini yine internet üzerinden takip ediyor.

Araştırma, sosyal ağların gençler tarafından yoğun olarak kullanıldığını gösteriyor. Gençlerin yüzde 66’si sosyal medyanın içinde yer alıyor ve yüzde 62’si de e-posta yerine sosyal medyayı arkadaşlarıyla haberleşmek için kullanıyor. İnternette oyun oynayanlar ise gençlerin yüzde 33’ünü oluşturuyor, yani 4.067.004 genç internet üzerinden oyun oynayarak vakit geçiriyor.

Gençler arasında cep telefonundan internete girmek de daha yaygın.

Araştırma genel kullanıcıların yüzde 32’sinin cep telefonlarından internete girdiğini gösterirken gençler arasında bu oran yüzde 42’ye çıkıyor.

Araştırmada gençlerin yüzde 22’sini 12–17 yaş grubunun, yüzde 31’ini 17-21 yaş grubunun ve geri kalan yüzde 31’ini de 17-25 arası gençlerin oluşturduğu belirtiliyor. Ayrıca 12–25 yaş arasındaki gençlerin yüzde 53’ü erkek, yüzde 47’sinin de kadın olduğu bilgisine de yer veriliyor

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.