Dead Island trailerı virüs gibi yayılıyor

Bir virüs gibi yayılan Dead Island oyunu trailerı etik bir soruyu yeniden gündeme getirdi: Pazarlamacılar, izleyicilerinde şok etkisi yaratmak için ne kadar ileri gidebilir?

18.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Bir virüs gibi yayılan Dead Island oyunu trailerı etik bir soruyu yeniden gündeme getirdi: Pazarlamacılar, izleyicilerinde şok etkisi yaratmak için ne kadar ileri gidebilir?

2009’da yayınlanan Ay (Moon) filminin yönetmeni Duncan Jones , Dead Island (Ölü ada) adlı zombie oyununun trailerını gördükten sonra Tweeterına "Film artık öldü. Çok yaşa bilgisayar oyunu" yazdı.

Şu ana kadar en çok tartışan oyun trailerı olan Dead Island’ın 40 binin üzerinde Facebook fanı var ve Youtube’da 1.2 milyon kez izlendi.

Trailer Glasgow’daki Axis Animasyon tarafından bir ailenin gittikleri tatilde Zombiler’in saldırısına uğramalarını gösteriyor. Bu arada videonun arka planında görüntülere elegant ve yavaş bir piyano müziği eşlik ediyor. Bu müzik de trailerın dramatik etkisini artıyor. Bu trailerın bu kadar etkili olmasının bir sebebi de hikayenin tersden anlatılıyor olması. Trailer küçük bir kız çocuğunun pencereden düşüp öldüğünü göstererek başlıyor ve devamında kızın nasıl bu hale geldiği tersten anlatılıyor.

Oyun Techland adındaki Polonyalı firma tarafından üretildi. Bu oyunun trailerının etkili olduğu açık ama ürün pazarlamasında bir kız çocuğunun vahşice öldürülmesinin kullanılması ciddi bir karar.

MCV oyunları gözlemcisi Ben Parfitt, bundan önce hiç bir oyun içeriğine karşı çıkmadığını fakat Dead Island’ı savunmasının imkansız olduğunu belirtiyor. Grafik bir ortamda küçük bir kız çocuğunun vahşice katledilmesinin estetize edilmesini aklımdan çıkaramıyorum. Belki de trailer şok etme taktiğin çok abarttı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.