Gençler aşkı nasıl yaşıyor?

Cornetto, Türkriye’nin en kapsamlı Aşk Araştırması’yla bugünün gençlerinin aşka bakışı ve aşkı yaşayışına ışık tuttu.

06.06.2012 - 00:00 | MediaCat

Araştırma şirketi Youth Research tarafından Türkiye genelinde 16-24 yaşları arasında toplam 1045 kişi üzerinde yapılan Cornetto Aşk Araştırması, ilişkilerin ortalama süresi, ilişkiler konusunda ilk danışılan kişiler, aşkın ne için feda edilebileceği, kıskançlık gibi konulara gençlerin cinsiyet temelindeki bakış farklılıklarını ve ortak yönlerini tespit etti.

Bölgelere göre en beğenilen ünlü çiftlerin de farklılık gösterdiğini ortaya çıkaran Cornetto Aşk Araştırması, aşka dair birçok konuda ilginç verilere ulaştı.

Aşkı ne için feda edersin?
 
Karşı cinsler arasındaki önemli bir farklılık da aşkın hangi durumlarda feda edilebileceği konusunda gözleniyor. “Aşkı ne için feda edersin?” sorusuna kariyeri gerekçe gösteren kızların oranı aynı yanıtı veren erkeklerden daha yüksek. Erkeklerin yüzde 32’si ailesi için aşkı feda edebileceğini söylerken, kızlarda bu oran yüzde 36,3’e çıkıyor. Aşkını hiçbir şey içtin feda etmeyenlerin oranı ise her iki cinsin de aşka verdikleri değerin büyüklüğünü yansıtır nitelikte. Aşkımı hiçbir şeye feda etmem, diyen erkeklerin oranı (yüzde 44,2) kızlardan iki puan önde.

İlişkide sosyal danışmanlar
Bir ilişkinin başlangıcında ya da devamı esnasında her iki cins de mutlaka akıl almaya ihtiyaç duyuyor. Hem erkekler hem de kızların ortak akıl hocası ise öncelikle arkadaşları olarak görünüyor. Aşk Araştırması’nın sonuçlarına göre, kızlar ve erkeklerde “akıl hocam arkadaşlarım” diyenlerin oranları neredeyse aynı.

Bu yakın oranlar kızlarda yüzde 51,2, erkelerde ise yüzde 50,6. Anneler ise cinsiyet ayrımı olmaksızın ortak akıl hocası olarak öne çıkıyor. Kızların yüzde 8,1’i, erkeklerin yüzde 7’si anneyi akıl hocası olarak görüyor. Ancak ilişkideki akıl hocam kendimden başkası değil, diye düşünen erkeklerin oranı (yüzde 25,6) kızlardan daha önde (yüzde 17,7).
 
Aşkı hatırlatan kavramlar neler?
 
Araştırmada katılımcılara aşkı hatırlatan kavramlar da soruldu. Sonuçların, hem kızlar hem de erkeklerde neredeyse bire bir aynı olması, kadının ve erkeğin ayrı dünyalardan olduğu teorisini yalanlar gibiydi. Buna göre, her iki cinse de aşkı hatırlatan ilk kavram “İstanbul”, ikincisi ise “Paris”. Aşkı hatırlatan üçüncü kavram ise “deniz”. Her iki cinsin de dördüncü sırasında “İzmir” yer alırken, beşinci sıra erkelerde “her şey”, kızlarda “sahil” oldu.
 
Ünlü çiftler artık aşk için idol değil
 

Cornetto Aşk Araştırması’nın ilginç sonuçlarından biri de gençlerin “ünlülerin aşkları”na ilişkin. Özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda belirgin olan, gençlerinin aşkta da hayranı olduğu ünlüyü idol alma eğiliminin neredeyse sona erdiğini ortaya koyan araştırmanın sonuçlarına göre, bölgeden bölgeye değişse de gençler için halen “en romantik” çift algısı var; ancak “Aşkın en çok yakıştığı çift kimdir?” sorusuna verilen yanıtların büyük çoğunluğu ünlü isimlerden oluşmuyor.

Kızların yüzde 42,7’si bu soruya “Yok” diye yanıt verirken, erkeklerde de bu oran hayli yüksek: yüzde 47,1. Bu soruya bir çiftin ismini veren erkeklerin yüzde 32’si, kızların ise yüzde 27,5’i arkadaş çevresinden bir çiftin adını veriyor. Bu da, gençlerdeki yeni aşk ve yaşam trendinin, daha gerçekçi bir boyuta ulaştığını gösteriyor.

Peki en romantik yerli ve yabancı ünlü çift hangileri? İşte ünlü aşkların bölgelere göre dökümü:

İstanbul
Yerli:
Demet Şener – İbrahim Kutluay (%13,4)
Yabancı: Angelina Jolie – Brad Pitt (%53,4)

Eskişehir
Yerli:
Adını Feriha Koydum dizisinin Feriha-Emir’i (%12,6)
Yabancı: Angelina Jolie – Brad Pitt (%17,2)

Adana
Yerli:
Çağla Şikel – Emre Altuğ (%10)
Yabancı: Angelina Jolie – Brad Pitt (%37,5)

Trabzon
Yerli:
Annem ve babam (%8,1)
Yabancı: Angelina Jolie – Brad Pitt (%8,9)
 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.