MediaCat

“Geleceğin Menüleri 2024” tanıtıldı

Unilever Food Solutions’ın (UFS) “Geleceğin Menüleri 2024” raporunun lansmanı, Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen özel bir etkinlikle gerçekleştirildi.

Ev dışı tüketim sektörü markalarından Unilever Food Solutions’ın şeflere ilham vermek amacıyla ilkini geçtiğimiz yıl yayınladığı trend raporu “Geleceğin Menüleri 2024”ün Türkiye lansmanı, dünyaca ünlü şefler Asma Khan ve Christian Weij’in katılımıyla Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleşti. Lansmana özel olarak düzenlenen gecede davetlilere lezzetin renk ve müzikle birleştiği bir deneyim sunuldu.

UFS Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz ve UFS Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi’nden Sorumlu Pazarlama Lideri Didem Molay Sevin’in açılış konuşması ile başlayan gecede 2019’da Business Insider tarafından “Yiyecek İçecek Alanında En Harika 100” ve 2024’te Times Dergisi tarafından “Dünyanın En Etkili 100 İnsanı” arasında gösterilen, ödüllü yemek kitaplarının yazarı Asma Khan’ın ilham verici konuşması ve “İyi Hissettiren Yiyecekler” trendi odağında lansman günü için özel olarak hazırladığı reçete de davetliler tarafından beğeni topladı.

Gecede Unilever Food Solutions Lider Şefi Osman Bahardır ve ekibinin, Divan ekibiyle birlikte hazırladığı lezzetli tabaklar servis edilirken, Bahadır menüyü ve trendleri anlattığı konuşmasıyla davetlileri gece hakkında bilgilendirdi. Ayrıca gecede servis edilen kokteyl atıştırmalıklarından ana yemeğe kadar tüm yemeklere UFS çatısı altında yer alan Knorr, Hellmann’s, Calve ve Carte d’Or ürünleri lezzet kattı. Servis edilen tüm tabaklar, “Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024”te Türkiye için Kantar araştırma şirketinin şefler arasında yaptığı araştırmayla belirlenen beş trend odağında hazırlandı.

Asma Khan raporu şu sözlerle değerlendirdi: “Artık tüketim odaklı yemek kültürümüzü değiştirmenin zamanı geldi. İster daha fazla bitki bazlı protein olsun ister daha az atık olsun ister daha fazla sebze tüketimi olsun, daha bilinçli beslenmenin sorumluluğu sadece tüketicinin değil, aynı zamanda gıda üreticilerinin ve konaklama şirketlerinin de sorumluluğunda. Gelecek için yemek yeme şeklimizi hep birlikte değiştirebiliriz.”

Gecede fermante gıdalar hakkında bilgi veren sunumu ve “Düşük Atıklı Menüler” trendi odağında hazırladığı başlangıç tabağıyla yer alan Christian Weij ise şu açıklamalarda bulundu: “Düşük Atıklı Menüler oluşturmak sadece çevre için değil, aynı zamanda mesleğimiz için de önemli. Şefler olarak her zaman her malzemeden en iyi şekilde yararlanmak isteriz; fermantasyon gibi farklı tekniklerle, yiyeceklerden en heyecan verici tatları yaratabiliriz. Amacım, “Düşük Atıklı Menüler” trendini, geleceğin en umut verici menü trendlerinden biri haline getirmek.”

UFS Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz ise geceye ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğun altını çizerek şunları ekledi: “Geçtiğimiz yıl yayınladığımız ilk rapordan farklı olarak ele aldığımız konu başlıkları, derinleştirdiğimiz araştırmalar ve yeni çözümlerle raporumuzun kapsamını daha da genişlettiğimizi düşünüyorum. Yemek Kültürü Yazarı Aylin Öney Tan, Yemek Kültürü Araştırmacısı ve Yazar Nilhan Aras, Kantar Insights Türkiye Genel Müdürü Hande Beceren, Yemek Kültürü Yazarı ve Akdeniz Tarihçisi Nazlı Pişkin, İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak gibi önemli isimler yazılarıyla raporda yer alarak, içeriğimizi zenginleştirmemize katkıda bulundu. Geçtiğimiz yıldan bu yana hem dünyada hem de ülkemizdeki restoranlarda trendlerden ilham alarak oluşturulan tabakların menülerde kalıcı olarak yer alması da trendlerin uygulanabilirliği ve ilham verici olduğunun önemli bir kanıtı. Ayrıca hem global lansmana hem de bu geceki Türkiye lansmanına katılan önemli şeflerin desteğini almak bizler için çok değerli. Sayın Asma Khan ve Christian Weij gecede yaptığı konuşmalarla hepimize ilham verdi ve bizi yaptığımız çalışmalar konusunda motive etti. Şefimiz Osman Bahadır ve ekibinin, Divan ekibiyle birlikte hazırladığı muhteşem menü, renk, ışık, müzik ve ambiyansla birleşince ortaya hepimizin unutamayacağı bu güzel davet çıktı. Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’ü Türkiye’de farklı etkinliklerle anlatmaya ve trendlerimizi daha çok şefimizle yorumlamaya devam edeceğiz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.