Gazeteciler Cemiyeti ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2006 Basın Özgürlüğü Ödülleri, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

25.07.2006 - 00:00 | MediaCat

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2006 Basın Özgürlüğü Ödülleri, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Kişi dalındaki ödülü Cumhuriyet Gazetesi Çizeri Musa Kart ile Eskişehir 3. Asliye Hukuk Hakimi Mithat Ali Kabaali arasında paylaştırıldı. Musa Kart, “Bu ödülü bütün karikatüristler adına alıyorum. Kedi karikatürü skandalından sonra karikatürler çok konuşulmaya başladı. Bundan dolayı Başbakan’ımıza teşekkür etmek istiyorum.” dedi. Ali Hakim Kabaali ise, “Ödülü almak ya da almamak gibi tereddütte kalmıştım, ama daha sonra düşündüm ki, bu ödülü bana TGC layık gördüyse almamda bir mahsur olmaz” şeklinde konuştu.

Dolmabahçe Sarayı’nda TGC tarafından düzenlenen Geleneksel Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü Ödül törenine İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ve medya dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşma yapan TGC Başkanı Orhan Erinç, 24 Temmuz 2006 tarihinin, gazetecilerin sansür uygulamasına karşı çıkarak gazetelerini baskı öncesi denetime göndermeyişlerinin 98’inci yıldönümü olduğunu söyledi. Erinç, “TGC, 1971 yılında bayram olmaktan çıkardığı yıldönümlerini, geleneksel gazeteciler günü olarak anıyor ve basın özgürlüğü yolunda bir mücadele günü sayıyor.” şeklinde konuştu.

Kişi dalındaki basın özgürlüğü ödülüne layık görülen Cumhuriyet Gazetesi Çizeri Musa Kart ise sahneye çıkarak ödülü bütün karikatüristler adına aldığını ifade etti. Kedi karikatür krizini hatırlatan Musa Kart, “O olaydan sonra karikatürler çok konuşulmaya başladı. Başbakan’a bu yüzden teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Musa Kart ile arasında Kişilik Ödülü paylaştırılan Eskişehir 3. Asliye Hukuk Hakimi Mithat Ali Kabaali da kararını Türkiye Cumhuriyeti Anayasası basın ve yayım özgürlüğü ile ilgili hükümleri okuyarak konuşmasına başladı. “Basın özgürlüğünü hükme bağlamıştır. Bu maddeye göre, basın özgürdür ve sansür edilemez.” diyen Hakim Mithat Ali Kabaali, “İşte bu nüshalar benim kararımda başlıca rol oynadı.” ifadelerini kullandı. Ödülü alıp almamakla tereddütte kaldığını dile getiren Hakim Kabaali, “Ama daha sonra düşündüm ki eğer TGC bu ödülü bana layık gördüyse, almamda bir mahsur olmaz” dedi.

Daha sonra 2006 Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne layık görülen gazeteciler sahneye davet edildi. Ödüller, İstanbul Valisi Güler, Belediye Başkanı Topbaş, Emniyet Müdürü Cerrah ve İTO Başkanı Yalçıntaş tarafından sahiplerine verildi. (CHA)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.