Garanti Anadolu Sohbetleri’nin 56. toplantısı Aydın’da yapıldı

Garanti Anadolu Sohbetleri'nin 56. buluşması, 31 Ekim 2008 Cuma günü Aydın'da, Adnan Menderes Üniversitesi’nde...

03.11.2008 - 10:45 | MediaCat

Garanti Anadolu Sohbetleri’nin 56. buluşması, 31 Ekim 2008 Cuma günü Aydın’da, Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlendi. Toplantıda, makroekonomik verilerle Türkiye ve Aydın’ın ekonomisiyle, ilin bir hayvancılık merkezi olup olamayacağı tartışıldı. Toplantıda yer alan ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “EuropeAid Organik Gelişim Programı”nın Türkiye’deki takım liderliğini üstlenen Christopher Stopes ise “Bölge Tarımına Farklı Bir Bakış” başlıklı konuşmasıyla birikimlerini paylaştı.

Toplantının açılışını yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere,
“Ekonomimizin omurgasını oluşturan KOBİ’lerin önündeki en önemli engellerin başında Ar-Ge kaynaklarının olmaması geliyor. Tarım, dünyada ve ülkemizde tarih boyunca stratejik öneme sahip bir sektör oldu. Bugün dünya nüfusundaki artış ve iklim değişikliklerine bağlı kuraklık yüzünden, tarım ve hayvancılık sektöründe üretim giderek yavaşlıyor, kaynaklar yetersiz kalmaya başlıyor. Kaynakların kıtlığı göz önüne alındığında, tek çıkar yol, her zaman söylediğimiz gibi, bilgi teknolojilerini ve Ar-Ge’yi kullanarak tarım ve hayvancılığın yeniden yapılanmasını sağlamaktan geçiyor.” dedi.

Karedere ayrıca, “Aydın bölgesinin, potansiyeli olan tarım ve hayvancılıkta yeni yöntemler geliştirip, güçlü bir merkez haline gelebileceği inancındayız. Ülkemizin, dolayısıyla da Aydın’ın dünyayla rekabet edebilmesi için, geleneksel yöntemleri bırakıp teknolojiyi daha çok işin içine katması kaçınılmazdır. Ar-Ge’ye ve nitelikli insan gücüne kaynak aktarmak şarttır, bunun da başka yolu yoktur.” dedi.

Toplantıda söz alan Stopes ise “Türkiye’de gübre ve tarım ilaçlarının yanı sıra, hayvancılıkta antibiyotik kullanımı giderek artıyor. Kullanılan ilaçlar, kalıntılarıyla insana ve doğal döngüye zarar verirken, tarım işçileri üzerinde de olumsuz etkiler yaratıyor. Bu nedenle doğal tarım ve hayvancılık giderek önem kazanıyor. Aydın gibi bölgelerde, doğal tarım yapılan küçük çiftliklerin korunması ve desteklenmesi çok önemli. Türkiye’de tarımın geliştirilebilmesi için, çoğunluğu aile işletmesi olan bu üretim alanları daha verimli hale getirilmeli, yoğun tarımdan vazgeçilmeli ve gıda kalitesi yüksek ürünlere yönelinerek doğaya dost üretim yöntemleri kullanılmalı.” dedi.

Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat’ın yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda, Aydın Valisi Mustafa Malay’ın yanı sıra, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ ve Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu birer konuşma yaptı. İngiltere’de faaliyet gösteren EcoS Danışmanlık şirketinin yöneticisi Christopher Stopes’un ardından, Saray Çiftliği Tarım Ekonomisti Ahmet Atay ve Bilgi Üniversitesi İİBF Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat da bilgilerini paylaştı.

Öte yandan, Garanti Bankası’nın bünyesinde faaliyet gösteren Osmanlı Bankası Müzesi’nin “Lonca’dan KOBİ’ye – Esnaf ve Sanatkârın Dünü” isimli sergisi de Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde ziyarete açıldı. KOBİ’lerin atası loncaların tarihine ışık tutan ve Garanti Bankası çalışanlarının kurduğu Sosyal Sorumluluk Ekibi’nin desteğiyle Aydın’a getirilen sergi, 21 Kasım 2008 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.