MediaCat

“Valyrio Mazis”

Daenerys Targaryen ile aynı dili konuşmak isteyenlere müjde.

“Valyrio Mazis”

“Bir lisan bir insan” diyenler; çıktığınız yolculukta çıtayı yalnızca bu dünyanın değil, başka dünyaların da insanı olmanızı sağlayacak yüksekliğe çekmeniz mümkün. Yabancı dil öğrenme uygulamalarının en meşhurlarından Duolingo, sizi bu hayalinize kavuşturmak için birkaç aydır sürdürdüğü çalışmaları nihayete erdirmek üzere.

Game of Thrones evreninin soylularından, Eski Valryia’nın son Targaryen’i Daenerys Targaryen’in konuştuğu Yüksek Valyria dili uygulamadaki yerini almaya hazırlanıyor.

Game of Thrones’un dil uzmanı David J. Peterson’dan gelen “Valyrio Māzis” (Valyria dili geliyor) mesajıyla duyurulan habere göre, dizide yalnızca Daenerys’in doğru lehçeyle konuşabildiği bu kadim dil, artık onu öğrenmeye hevesli herkesin erişiminde olacak.

Dizideki Dothraki dilinin de mimarı olan Peterson’un, gramerini George R. R. Martin’in A Song of Ice and Fire kitaplarında geçen iki kilit cümleden (Valar Morghulis – Bütün İnsanlar Ölmeli ve Valar Dohaeris – Bütün İnsanlar Hizmet Etmeli) ilhamla inşa ettiği Yüksek Valyria dilinde kullanılan kelimeleri her ne kadar internetteki pek çok online sözlükte bulmak mümkün olsa da, Duolingo ve Game of Thrones işbirliğiyle dil, ilk kez resmî bir dil öğrenme uygulamasının programında yer alacak.

Halihazırda Duolingo’nun “incubator”ünde olan dilin beta sürümü için uygulamanın verdiği tahmini yayınlanma tarihiyse 16 Temmuz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.