MediaCat

Futbolun bir araya getirdiği kalpler

LaLiga’dan müzik, futbol aşkı ve kalp atışlarını bir araya getiren bir deney.

Futbolun bir araya getirdiği kalpler

Bu sezon müzikal kimliği kompozitör Lucas Vidal tarafından, 20 ülkeden 130 müzisyenin katılımlarıyla hazırlanan LaLiga, futbolun birleştirici gücüne vurgu yapan bir deneye imza attı.

LaLiga’nın deneyi, Göteborg Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve aynı şarkı söylenildiği sırada hissedilen duygulara bağlı olarak insanların kalp atış hızlarının eşzamanlı hale geleceğini ortaya koyan araştırmadan ilhamla hayata geçirildi. 4 bin gönüllü arasından, her biri farklı renklere gönül vermiş 42 taraftar seçildi. Valladolid Üniversitesi Hastanesi’nden bir kardiyolog tarafından uygulanan deneyde katılımcıların kalp atış sıklıkları ve diğer parametreler, ileri teknoloji yardımıyla takip edildi.

42 kişilik koro, şarkıya Lucas Vidal’in belirlediği tempoyla eşlik etti. 42 kişinin birbirleriyle etkileşime girmeleri önlendi ve hepsi siyah renklerde giydirildi. Deneyde, şarkı ilerledikçe tüm katılımcıların kalp atış hızlarının aynı seviyeye geldiği gözlemlendi. Böylelikle, rekabetin bir kenara bırakılabileceği, futbol aşkının her katılımcı için aynı şeyi ifade ettiği ve futbolun herkesi birleştirebileceği sonucuna ulaşıldı.

LaLiga Global Marka Direktörü Enrique Moreno, “Futbol tutkusu her taraftarın paylaştığı bir şey. Kimi zaman rekabet nedeniyle bu gerçek gözden kaçabiliyor. LaLiga’da bizler, futbolun, bu sporu seven herkesi bir araya getiren bir köprü olduğuna inanıyoruz” diyor.

McCann Madrid ECD’si Raquel Martínez, deneyi, “Düşünme aşamasından itibaren, tüm rakip kalpleri birleştirecek, ama bunu mecazen değil gerçek ve somut bir yolla başaracak bir deneyim arayışındaydık” sözleriyle değerlendiriyor.

“Hangi takımı temsil ettikleri ya da nereden geldikleri fark etmeksizin, insanların birlikte çalıştıklarını görmek harikaydı” diyen Lucas Vidal, herkesin LaLiga müziğinde bir araya gelmesinden, onu hissetmesinden ve sahiplenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.