Eğlence ve medya sektörü 6,3 milyar dolara erişecek

PricewaterhouseCoopers’ın tahminine göre 2011 yılında televizyon, bilgisayar ve telefonu bir araya getiren teknolojiler ile birlikte, eğlence ve medya sektörü küresel düzeyde 2 trilyon dolarlık hacme ulaşacak.

13.07.2007 - 10:51 | MediaCat

PricewaterhouseCoopers’ın tahminine göre 2011 yılında TV, bilgisayar ve telefonu bir araya getiren teknolojiler ile birlikte, eğlence ve medya sektörü küresel düzeyde 2 trilyon dolarlık hacme ulaşacak.

PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) Global Medya ve Eğlenceye Bakış: 2007-2011 isimli araştırmaya göre, Rusya ile beraber, EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesini büyütmesi beklenen Türkiye’de ise sektörün 6.3 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı hesaplanıyor. Dijital uygulamalar başta olmak üzere iletişim teknolojisindeki son gelişmelerle hızlı büyüme trendi yakalayan eğlence ve medya sektörü; küresel düzeyde yeni teknolojilerle yıllık ortalama yüzde 6.4 oranında büyüyecek.

Türkiye ve Rusya’nın eğlence ve medya sektöründe yakaladığı çift haneli büyüme oranları ile EMEA bölgesindeki büyümenin itici gücü olduğu söyleniyor. PwC Türkiye Eğlence ve Medya Sektöründen Sorumlu Denetim Ortağı Coşkun Şen, Türkiye’de eğlence ve medya sektörünün son yıllarda yakaladığı büyüme trendinin devam edeceğini dile getirdi. Türk eğlence ve medya sektörünün yüzde 22 oranında büyüme ile yaklaşık 3,6 milyar dolarlık bir pazar haline geldiğini beliren Şen, şunları söyledi: “2011 yılına kadar Türk eğlence ve medya sektörü 6.3 milyar dolarlık hacme ulaşacak. Bu büyüme sadece rakamlarla sınırlı değil. Geçtiğimiz aylarda Türk medya şirketlerinin yurtdışında kurduğu ortaklıklarla Türkiye sınırlarının dışına açılmaya başladı, yabancı şirketler Türkiye’ye girdi. Sektör büyüdükçe daha farklı örnekleri de göreceğiz.”

Gelecek 5 yılda dijital ve mobil teknolojilere yapılan harcamaların bütün bölgelerde çift haneli büyüme oranları yakalayarak 2011 yılında 153 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Rapora göre, sektördeki en önemli gelişme birleşik uygulamalarda olacak; bilgisayar, telefon ve televizyon gibi farklı cihazları bir araya getiren birleşik uygulamalar için yapılan harcamalar sektördeki toplam harcamada yüzde 50 artış getirecek. 5 yılda, büyümenin yarısının online ve kablosuz teknolojilerden sağlanması bekleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.