MediaCat

Filizden çınara: Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

12 yıl önce, Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olarak yola çıkan, bugün ise Adana’yı dünyaya tanıtan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’ndaydık.

Adana, Türkiye’nin en güzide şehirlerinden biri. Edebiyatımıza kazandırdığı yazarları, ünü Türkiye sınırlarını aşan lezzetleri, Çukurova’nın bereketi, Toros’un eteklerine yayılan narenciye kokuları, elbette sineması ve binlerce yıllık tarihiyle Adana, adeta bir cevher. Bu cevher, henüz gün yüzüne çıkmamış güzellikleri de bünyesinde barındırmasının yanı sıra, şüphesiz dünya çapında daha fazla kişiye ulaşmayı hak ediyor.

İşte bu bakış açısı ile 12 yıl önce Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olarak yola çıkan, karnavalın fikir önderi, Karnaval Komitesi Başkanı ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un deyimiyle dostluk ve kardeşlik ortamı oluşturmayı hedefleyen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, küçücük bir filizden dev bir çınara dönüşmüş durumda. Kanıtı ise bu yıl 13-21 Nisan tarihleri arasında şehrin dört bir yanında düzenlenen etkinlikler için sayısı 150 bini bulduğu düşünülen yurtiçinden ve yurtdışından gelen turistler ve toplamda 1,5 milyon kişiyi aşan katılım. Sokakların turuncuya boyandığı, karnaval katılımcılarının taçlarla, tokalarla, kolyelerle, pankartlarla şehrin değeri, karnavalın sembolü portakalı her daim yanlarında taşıdığı dolu dolu dokuz gün.

Şüphesiz, sadece bir kurum ya da bir marka tarafından geliştirildiğinde bir etkinliğin bu denli büyük bir çapa ulaşması mümkün değil. Şehrin sakinlerini ve sanatı, coşkuyu yaşamak için şehre gelecekleri cezbetmek gerekiyor. İşte bu noktada Adana halkının tam da Bozkurt’un sözlerine paralel olarak nasıl bir araya geldiği ve karnavalı nasıl desteklediği göze çarpıyor. Ali Haydar Bozkurt ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Karnaval Adanalılarındır” diyor. Bozkurt ekliyor: “Karnavalımız bu anlayışla öyle büyüyüp gelişti ki hem Adanalılar sahip çıktı hem de tüm Türkiye halkı büyük ilgi gösterdi. Ve şimdi geriye baktığımda görüyorum ki çok uzun bir yol kat etmişiz. Bu benim için olduğu kadar, Adana için de çok büyük mutluluk kaynağı. Çünkü bir yandan kentlerini dünyaya tanıtıyorlar, moral-motivasyonla birlikte sosyal, toplumsal ve ekonomik bir canlanma yaşıyorlar.”

Adana ve bölge için muazzam bir değer

Bozkurt’un bu sözleri önemli, birlikteliği ölçmek mümkün değil ama tecrübe edebiliyor katılımcılar. İşin ekonomisine gelindiğinde ise gelenekselleşen karnavalın 2024 ayağının Adana ekonomisine 1,2 milyar TL katkı sağladığı; şehir içi ve şehirlerarası ulaşım başta olmak üzere diğer kalemlerle birlikte yaklaşık 4,5 milyar TL’lik bir hacim oluşturduğu düşünülüyor.

Karnaval yıldan yıla büyüyor dedik. Bu kapsamda bu yıl ilk kez Kültür Bakanlığı ile bir işbirliği gerçekleştirildiğinin de altını çizmek gerek. Bu işbirliği, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın bakanlık tarafından düzenlenen Kültür Yolu Festivalleri’nin bu yılki ilk ayağı olmasını sağlamış. Karnaval, büyüklüğü ile öncü olduğu gibi, diğer şehirlerde yaşanacak festivallere de liderlik görevini üstlenmiş.

Dokuz gün, 30’dan fazla noktada devam eden etkinlikler şehirde unutulmaz bir coşku yarattı. Bir yanda satranç turnuvası, portakallı lezzetler yarışması, karnaval koşusu, bisiklet turları, kortej kostümü tasarım yarışması diğer yanda aralarında Haluk Levent, Ferhat Göçer, Murat Boz, Fatma Turgut ve KÖFN gibi sevilen sanatçıların dinleyicileri ile buluştukları konserler. Dijital sanat da unutulmamış. Zira katılımcılar, yapay zekâyla oluşturulan Atatürk Kültür Yolunda eserlerini, Sanatçı Refik Anadol’un dünyada büyük beğeniyle karşılanan Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları adlı eserini inceleme; Mimar ve Sanatçı Güvenç Özel’in 18 metrelik dijital heykeli Holoflux’ın, Coachella’dan sonra Adana’da Merkez Park’ta yapılan açılışına şahitlik etme fırsatı da yakaladı. Mutfak içinse ayrı bir parantez açmak lazım: Adana Kebabı başta olmak üzere birbirinden leziz yemekler, karnavalın hareketli gündemine molaların eşlikçisiydi.

Sosyal sorumluluk bakış açısıyla

Karnavalın bugünlere gelmesinde önemli rol oynayan en büyük iki paydaştan biri Adana Büyükşehir Belediyesi. İlk kez 2019’da göreve gelen, göreve geldiği gün aklında Adana’nın gün yüzüne çıkmamış güzelliklerini Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtma düşüncesi olduğunu belirten Karalar, mazbatayı aldığı gün Ali Haydar Bozkurt’tan aldığı bir telefonla karnavala destek vermeye başladıklarını belirtiyor. Diğer paydaş ise markalar, özellikle de Toyota Türkiye. Karnavalın ilk yılından beri desteğini esirgemeyen marka bu büyümenin en büyük destekçilerinden.

Yalnız karnavalın organizasyon ekibi ile bir araya geldiğinizde öğrendiğiniz bir detay var ki bu, karnavalın ne denli büyük bir birliktelik yarattığını tam anlamıyla ortaya koyuyor: Karnavalın katılımcıları ile bir araya gelmesine katkı sağlayan yerel, ulusal ve uluslararası neredeyse tüm markaların karnavala bir sosyal sorumluluk projesi gözüyle bakıyor olmaları. Yani ilk hedef Adana halkını ve karnavalın yurt içinden ve yurt dışından gelen katılımcılarını bir araya getirmek, o coşkuyu hep birlikte yaşarken Adana ve bölge halkı için değer yaratmak.

Coşkunun ve birlikteliğin en net hissedildiği an ise kortej geçişi. Otobüslerle gerçekleştirilen 1,5 saatlik Adana turu sırasında kalabalık hiç kesilmiyor. Otobüslerde yer alan sevilen isimler ile selamlaşmalar sırasında selfie’ler çekiliyor, otobüse çiçekler atılıyor, halk sanatçılara olan sevgisini onlara seslenerek gösteriyor. Sevginin karşılıklı olduğu ise aşikâr. Menderes Samancılar’ı, Erdal Cindoruk’u, Levent Özdilek’i sık sık Adanalılarla şehir hakkında, sinema ya da diziler hakkında sohbet ederken yakalamak mümkün.

Karnavalın geleceğinde sürdürülebilirlik var

Karnavalın geleceği için ise yeni bir yol haritalarının olduğunu vurguluyor Ali Haydar Bozkurt. Sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunun altını çiziyor ve ekliyor: “Bu çok daha önemli bir konu. Ekolojik, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla nesiller boyu sürdürülebilir, insana ve doğaya saygılı, dünya çapında bir karnaval için tüm paydaşlar olarak hep birlikte çaba göstermeliyiz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.