MediaCat

Fast-food’a reklam yasağı ve vergi

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kırmızı işaretli sağlıksız ürünler RTÜK’e bildirilecek.

Fast-food’a reklam yasağı ve vergi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, obeziteyle mücadele kapsamında topyekûn bir seferberlik yürüttüklerini belirterek, fast-food ürünlere reklam yasağı, sağlıklı gıdaya vergi teşviki, kola ve gazlı içeceklerin şekerinin azaltılması ve paketli ürünlerin ebatının, paketsiz ürünlerin ise porsiyonun küçültülmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

“Dünyada bu konuda ne yapılıyorsa hepsi Türkiye’de uygulanacak.” diyen Akdağ, “Amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil. Sektörle birlikte çalışacağız” diye ekledi.

Obeziteye yol açan ürünlere ekstra vergi

Sabah’ın haberine göre, piyasadaki ürünlerin sağlıklı-sağlıksız ayrımının yapılabilmesi için paketler üzerine uyarılar asacak. Sağlık için risk grubunda bulunan, aşırı tüketimlerinde obeziteye ve hastalıklara neden olan gıdalar kırmızı şerit, orta riskli grupta bulunanlar sarı, sağlıklı gıdalar da yeşil şeritle satılacak. Sağlıklı beslenmeyi teşvik için gıda vergileri ve yardımlar ile düşük maliyetli müdahaleler gündeme gelecek. Ayrıca obeziteye neden olan ürünlere ekstra vergi de gündeme gelebilecek.

Fast-food’a reklam yasağı

Son olarak, RTÜK Kanunu’nda yer bulan fast-food reklam yasağının uygulanması başlatılacak. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kırmızı işaretli sağlıksız ürünler RTÜK’e bildirilecek. Bu ürünlerin reklamları çocuk programlarında yayınlanamayacak. RTÜK yetkilileri, söz konusu yasak için her türlü yasal alt yapının mevcut olduğunu ancak ilgili kuruluşlardan hangi ürünlere yasak uygulanacağı ilişkin düzenleme beklediklerini söyledi.

 

(kaynak: Sabah, Yeni Asır)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.