MediaCat

Facebook’un yeni tasarımı markalara ne söylüyor?

Daha büyük reklamlar, fanlara ulaşmada zorluklar ve diğerleri…

Facebook’un yeni tasarımı markalara ne söylüyor?

Facebook, Mark Zuckerberg‘in ifade ettiği şekliyle, ‘dünyadaki herkese en iyi kişiselleştirilmiş gazeteyi sunmak’ amacıyla yeni bir arayüz tasarımı yarattı. Ancak haber akışında yapılan değişiklikler, bireysel kullanıcıları etkilediği kadar markalar için de önem teşkil ediyor.

1. Reklamlar daha büyük olacak.

Yeni tasarım diğer bütün ikonları büyüttüğü gibi reklamları da büyütüyor. Örneğin, videolu bir reklam içeriği, dizüstü bilgisayar ekranının neredeyse tamamını kaplayacak şekilde görünüyor. Aynı şekilde ekranın sağ tarafında beliren Facebook reklamları da olduğundan çok daha büyük bir boyuta kavuşuyor. Bu değişiklik markaları memnun ederken, kullanıcıların büyük reklamlardan rahatsız olma riskini de artırıyor. MEC yöneticilerinden Gian LaVecchia konuyla ilgili olarak, “Eğer mükemmel bir şekilde uygulanmazsa, tüketicilerin tepkisiyle karşılaşmak kaçınılmaz.” diyor.

2. Haber akışı içinde yer alan marka-tüketici bağı soru işaretleri yaratıyor.

Her ne kadar Zuckerberg yeni uygulamanın, fotoğraf ve müziklerde daha iyi bir filtreme sağlayarak tüketici taleplerine yanıt vereceğini vurgulasa da, kullanıcıların yüzde kaçının bu uygulamaya geçmek isteyeceği soru işaretleri yaratıyor.

3. Eğer haber akışı kalkarsa, markaların Facebook fanlarına ulaşması zorlaşabilir.

Yeni tasarımda kullanıcılar haber akışı bölümünü, ekranın sağ tarafında yer alan kısma tıklayarak erişebiliyor. Dolayısıyla bu serbestlik kullanıcılar arasında parçalanmaya yol açabilir. Haber akışı bölümünde daha az vakit geçirmeyi tercih eden kullanıcılar, markaların Facebook post’larına olan erişim sayısının azalmasına neden olabilir. Ayrıca kullanıcıların daha fazla filtreleme hakkına sahip olması da markalar için sorun yaratabilir.

4. Algoritmik bir değişiklik olmayacak.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni tasarımı tercih eden kullanıcılar haber akışında, yalnızca takip ettikleri markaların içeriklerini görecekler.

5. Potansiyel sponsorluk fırsatları mı doğacak?

Facebook yöneticilerinden Chris Cox, haber akışı sponsorlukları hakkında görüştüklerini belirtti. Bu markalar için olumlu bir haber olabilir. Organic’in planlama ve stratejiden sorumlu başkan yardımcısı Anna Banks konuyla ilgili olarak sponsorlukların, Facebook üzerinden yapılan pazarlama sürecinde, markalar için daha kullanışlı bir yol olduğu ve kullanıcıları rahatsız etme riskini azalttığı yorumunda bulunuyor.

Tuğba Dülger

(kaynak: ad age)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.