MediaCat

Facebook’un hedefi internet erişimini genişletmek

Facebook, yeni girişimlerini Mobil Dünya Kongresi’nde paylaştı.

Facebook’un hedefi internet erişimini genişletmek

Yüksek kalite internete erişimin hem daha zengin bir iletişime olanak sağladığını hem de bilginin paylaşımı yolu ile toplulukları ve ekonomileri güçlendirmek için yeni fırsatlar yarattığı görüşünden yola çıkan Facebook, bu yıl İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde, var olan iletişim ağlarının geliştirilmesi, bağlantının az olduğu bölgelerde yeni iletişim ağlarının yaratılması, geliştirilecek yeni teknolojiler, araçlar ve programlar aracılığı ile daha fazla insanın online olmasının sağlanması adına ortakları ile beraber birkaç yeni girişim başlattığını duyurdu.

Söz konusu yeni girişimler arasında, kalabalık şehirlere hızlı internet bağlantısı getirmek için optimize edilmiş çok-düğümlü kablosuz veri taşıma sistemi ve milimetre dalga olan Terragraph’ı desteklemek için yapılan ortaklıklar ve de kırsal ve az gelişmiş bölgeler için iyileştirilen düşük-güç üs istasyonu OpenCellular için yeni ortaklık denemeleri yer alıyor. Facebook, var olan ağları gelecek için iyileştirme adına da Terragraph’ın müşteri trafiğine hizmet eden iki bölgede ortaklarıyla birlikte saha denemeleri yapmaya başlayacak.

Mobil Dünya Kongresi’nde dillendirilen bir başka gelişme ise Telecom Infra Projesi ile ilgili oldu. İki sene önce Facebook ve birkaç endüstri ortağının ağ yapılanmasındaki yenilenmeyi hızlandıracak ve daha fazla insanın internette vakit geçirebilmesini sağlayacak yeni teknolojiler geliştirmek için işbirliği yapmasıyla başlatılan Telecom Infra Projesi’nin de 500’den fazla şirket büyüklüğüne eriştiği bilgisi sunuldu.

Bağlantı imkânının sınırlı olduğu bölgelerde ağ oluşturmaya odaklanan Facebook, Peru’nun kırsal alanlarındaki mobil kapsama alanını genişletmek için Telefonica ile birlikte çalışmalar yürüttüğünü, dağlık bölgelerdeki ve Amazon yağmur ormanlarındaki on binlerce Peru vatandaşına yüksek hızlı mobil internetin ilk dağıtımlarının tamamlandığını duyurdu ve bu kırsal bağlantı işbirliğini daha fazla Latin Amerika ülkesine yaymanın planlandığını bildirdi.

Facebook, ayrıca Orange ile işbirliği kapsamında Afrika’da bağlantısı olmayan bölgelerin geliştirilmesini amaçlayan bir girişimde bulunduğunu ve Orange ile bölgede daha fazla insanı online dünyaya katmayı hedeflediğini de açıkladı. Ayrıca,  OpenCellular platformu ve Nokia’nın uzaktan otomatik bağlantı, yapılandırma ve izleme desteği içeren bulut tabanlı dağıtım modeli arasındaki birlikte çalışılabilirliği göstermek adına da BT, Nokia ve Cavium ile ortak bir denemede bulunulacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.