Facebook’tan arkadaşlık sitelerine reklam yasağı

Sosyal ağ yasağın sevgililer gününün ardından sona ereceğini söylüyor.

20.01.2014 - 13:31 | Ali Kuru

Facebook'tan arkadaşlık sitelerine reklam yasağı

Facebook, reklam platformuna yakın zamanda dâhil olan bir grup reklamverenin reklamlarını bloke etti. Tümü arkadaşlık sitelerinden oluşan bu reklamveren grubuna ait reklamlara konulan geçici yasağın sevgililer gününe kadar devam edeceği, ardından kaldırılacağı söyleniyor.

Business Insider‘ın haberine göre Facebook’u bu kararı almaya zorlayan neden kullanıcılardan gelen şikâyetler. Haberde Facebook’un konuyla ilişkili şu açıklamasına yer veriliyor:

“Online arkadaşlık servislerinin reklamları için manuel inceleme politikamızı yakın zamanda güncelledik. Pek çok kişiden bu reklamların birçoğu ile ilgili şikâyetler aldık ve bazı durumlarda çeşitli kural ihlalleri gözlemledik. Facebook’taki reklamların kalitesini yüksek tutabilmek adına şu an yeni arkadaşlık servisi reklamverenlerini kabul etmiyoruz.”

Business Insider geçici politikanın platforma Facebook reklam ekibi aracılığı ile ulaşan arkadaşlık servislerini kapsamayacağını, sadece API üzerinden otomatik oluşturulan reklamları sınırlayacağını söylüyor.

Her ne kadar kaynak haberinde bu reklamlar konusunda Facebook’u gereğinden fazla hassas davrandığı yorumunu yapsa da, sosyal ağın geçmiş tecrübelerinden hareketle bu kararı aldığı hissediliyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında, maruz kaldığı siber-zorbalık nedeniyle intihar eden Rehtaeh Parsons’a ait bir fotoğraf kullanılarak oluşturulan arkadaşlık sitesi reklamı, Facebook’u zor durumda bırakmıştı. Sosyal ağ gelen tepkiler sonucunda resmen özür dilemek zorunda kalmıştı.

Kaynak: Business Insider, Fotoğraf: marcopako@flickr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.