Facebook’ta görüntülü sohbet devri

Facebook; Video Araması (Video Calling) ve Grup Sohbeti (Group Chat) uygulamaları ile yeni Sohbet (Chat) bölmesi tasarımını devreye soktu.

07.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Facebook; Video Araması (Video Calling) ve Grup Sohbeti (Group Chat) uygulamaları ile yeni Sohbet (Chat) bölmesi tasarımını devreye soktu.

Kullanıcılarına daha kolay bir iletişim platformu sunmak için ‘Mesajlar’ arayüzünü geliştiren Facebook, video araması ve grup sohbeti özelliklerini de devreye soktu. Facebook ayrıca sohbet bölmesinin tasarımında da kullanıcılarına kolaylık sağlayacak yenilikler yaptı.

Yeni uygulamaları geliştiren ekipteki mühendislerden Philip Su, Facebook’un blog sayfasında yer alan yazısında  video araması ve grup sohbeti özelliklerinin devreye girişini duyurdu ve ilk bilgileri paylaştı:

Skype işbirliğiyle görüntülü sohbet

Skype işbirliğiyle hayata geçirilen yeni görüntülü sohbet özelliği, Facebook kullanıcılarına sohbet penceresinin hemen üzerinde yer alan ‘video araması başlat’ (video call) düğmesine tıklayarak bir arkadaşıyla anında görüntülü görüşme yapabilme olanağı sağlıyor.

Video araması özelliğini kullanmak için üyelerin ayrıca bir program yüklemesi gerekmiyor. Bir seferlik yapılan kurulumdan sonra tek bir tıkla kullanıcılar arkadaş listesinde yer alan ve o sırada çevrimiçi olan kişilerle anında görüntülü sohbet edebiliyor. Görüntülü arama çağrısı yapılan kişiden cevap gelmemesi durumunda çağrıyı yapan kişi aradığı kişiye görüntülü mesaj bırakabiliyor. Dahili veya harici kamerası olmayan kişiler de görüntülü görüşmeye sesleriyle katılabiliyor.

70’ten fazla dilde hazırlanan ve ilk aşamada bir grup üyenin kullanımına sunulan görüntülü arama uygulaması kısa bir süre içinde sayıları 750 milyonu geçen tüm Facebook üyelerinin kullanımına açılacak.

Facebook’un ‘Mesajlar’ arayüzüne eklenen diğer yeni özellik ise grup sohbeti, kullanıcıların ‘aynı anda birden fazla arkadaşla’ yazılı sohbet etmesine olanak tanıyor. Herhangi bir arkadaşla sohbet edilirken ‘Sohbete Arkadaş Ekle’ seçeneği tıklanarak sohbet edilen kişi sayısı arttırılabiliyor ve böylece bir sohbet grubu oluşturulabiliyor. Böylece, kullanıcıların arkadaşlarıyla hangi filme gidecekleri, akşam ne yiyecekleri gibi grup planlarını birlikte yapmaları kolaylaşıyor.

Geçmiş grup sohbet yazışmalarına, tıpkı diğer sohbet yazışmalarında olduğu gibi mesajlar bölümünden ulaşılabiliyor.

Sohbet bölmesinin yeni tasarımı, kullanıcıların en çok mesajlaştığı arkadaşlarını Facebook sayfalarında her an görebilecekleri şekilde listeleyen bir kenar çubuğu içeriyor. Yeni bir sohbet başlatmak için arkadaş bulmayı kolaylaştıran bu uygulamayla üyeler arkadaşlarına –o anda Facebook’ta olsun olmasın- istedikleri mesajı iletebiliyor. Uygulama, aynı zamanda, mesaj gönderilen kişiye kendi tercih ettiği yolla (MMS, e-posta vb) mesajlarını alma imkanı veriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.