Facebook’a 5 milyar dolar para cezası

Facebook, Cambridge Analytica skandalı nedeniyle 5 milyar dolar ceza ödeyecek.

24.07.2019 - 17:39 | Sencer Uçar

Facebook'a 5 milyar dolar para cezası

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin milyonlarca Facebook kullanıcısına ait verileri elde etmesine ilişkin bir yılı aşkın süredir yürüttüğü soruşturmanın neticesinde Facebook’un 5 milyar dolar ceza ödeyeceğini duyurdu.

5 milyar dolarlık ceza, Equifax’a verilen 275 milyon dolar cezayı geride bırakarak, ABD Federal Ticaret Komisyonunun bugüne kadar verdiği en yüksek para cezası oldu. Söz konusu ceza aynı zamanda ABD’nin bir şirkete mevzuata ilişkin verdiği en yüksek cezalar arasında yer alıyor.

Komisyon Facebook‘tan veri koruma çalışmalarını güçlendirmesini de talep etti.

Facebook Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda para cezasını ödeyeceklerini açıklayarak, şirketin işleyişi ve ürünlerinin geliştirilmesi konularında büyük yapısal değişikliklere gideceklerini de vurguladı. İnsanların gizliliğini korumak gibi bir sorumlulukları olduğunu ve bu sorumluluklarını yerine getirebilmek için çok çalıştıklarını da belirten Zuckerberg, tamamıyla yeni standartlar sunacaklarını da ekledi.

Kaynak: The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.