MediaCat

Facebook’a Cambridge Analytica soruşturması

ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından başlatılan soruşturma, şirketi zor duruma sokabilir.

Facebook’a Cambridge Analytica soruşturması

Merkezi İngiltere’de bulunan Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketi tarafından geçtiğimiz hafta dillendirilen ve şirketin yaklaşık 50 milyon Facebook hesabından gizli bilgiye erişim sağladığı, bu bilgilerin hem ABD’de 2016’da yapılan başkanlık seçimlerinde hem de Brexit referandumunda kamuoyunu etkilemek için kullandığı iddialarının ardından, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani tarafından olayın soruşturulacağı açıklanmıştı.

Tajani’nin bu açıklamasının ardından, bugün ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından Facebook hakkında soruşturma başlatıldığı haberi geldi. ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook’un kullanıcıların verilerini üçüncü parti kurumlarla paylaşarak kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiği iddiaları üzerine soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İngiliz TV kanalı Channel 4, Sri Lankalı zengin bir aileyi temsil ediyor kisvesiyle bir kişiyi Cambridge Analytica ekibiyle buluşturuyor ve gizlice kameraya alıyor. Channel 4 üyesi temsil ettiği kişinin Sri Lanka’da seçimlerde aday olmak istediğini söylüyor ve Cambridge Analytica’nın kendilerine nasıl yardımcı olabileceğini soruyor.

Facebook, 2011 yılında ABD Federal Ticaret Komisyonu ile 20 yıllık bir mutabakata varmış ve kullanıcıların verilerini başkalarıyla paylaşmadan önce onlardan izin alması gerektiğini kabul etmişti. Facebook’un söz konusu mutabakatı ihlal ettiği kesinleşirse, Facebook ihlalin yapıldığı her gün için binlerce dolarlık cezaya çarptırılabilir.

Cambridge Analytica’nın iddialarının gündeme gelmesi ile birlikte Facebook’un hisseleri düşüşe geçmiş ve şirket piyasa değerinden 20 milyar dolar kaybetmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.