Facebook, yeniden dava edildi

Facebook legal sıkıntılardan kurtuldu derken, eski bir dava daha yüzüstüne çıktı. Winklevoss ikizleriyle olan davasını sonuca daha yeni vardıran Zuckerberg, şimdi de eski ortağı Paul Ceglia ile yeniden davalık oluyor.

13.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Facebook legal sıkıntılardan kurtuldu derken, eski bir dava daha yüzüstüne çıktı. Winklevoss ikizleriyle olan davasını sonuca daha yeni vardıran Zuckerberg, şimdi de eski ortağı Paul Ceglia ile yeniden davalık oluyor.

Geçtiğimiz Temmuz, Ceglia 2003’de daha Facebook kurulmamışken imzalanan bir anlaşmayı ortaya çıkardı. Bu anlaşmada Ceglia’nın Zuckerberg’e yaptığı iki ödeme görülüyor. Bu ödemelerin birine dair imzalanan anlaşmada "the face book" sitesinin yüzde 50 hakkının Ceglia’ya geçtiği yazıyor. Fakat Ceglia’nın ödeme yaptığını iddia ettiği çeklerin iptal edildiği de söyleniyor.

Ceglia’nın iddiası aradan geçen zaman dolayısıyla baştan beri zayıf görüldü. Ceglia, dava açmak için yedi sene beklemesinin sebebi olarak, anlaşma yaptıklarını unuttuğunu, eski dokümanlara bakarken anlaşmayı bulduğunu söyledi.

Ceglia şimdi yeni avukatlar ve kanıtlarla iddiasını güçlendirmeye başlıyor. 2003 2004 yılları arasında Zuckerberg ile e-posta yazışmalarını da kanıt olarak ortaya koyan Ceglia, "the face book" adını kendi bulduğunu belirtiyor. Ceglia’nın iddialarına göre, Zuckerberg siteyi yapmak konusunda yavaş davranıyordu ve siteyi ilk yayına açtığında Zuckerberg sosyal ağdan çok fazla kar edemediğini bildirerek Ceglia’ya yatırımını geri ödemeyi teklif etti. Fakat bu sürede Zuckerberg siteye yeni yatırımcılar bulmuştu. Ceglia-Zuckerberg yazışmalarında, Zuckerberg’in Winklevoss ikizlerinin tasarladığı benzer sitenin fikrini "yürütmeye" yeltendiğinden de bahsediliyor.

Ceglia, e-postaların ve ortaya koyduğu anlaşmanın ışığında Zuckerberg’i sitenin başarısını saklamakla ve kendisini kandırmakla suçluyor ve 2003’deki anlaşmadaki gibi sosyal ağdaki yüzde 50 hissesini talep ediyor.

Zuckerberg’in avukatları e-postaların sahte olduğunu belirtirken, Ceglia’nın avukatları yazışmaları ve anlaşmayı incelediklerini ve gerçek olduklarına inandıklarını söylüyor.

Eğer Ceglia’nın dokümanları yasalsa, Facebook’un başı büyük bir derde girecek.

Winklevoss ikizleri Facebook davası ile ilgili haberimize http://www.mediacatonline.com/Home/HaberDetay?haberid=51340 adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.