Facebook Haber Kaynağı algoritmasını yeniledi

Güncelleme Sayfalar'ın elde ettiği erişimi kısıtlayabilir.

30.06.2016 - 14:26 | Ozan Mert

Facebook Haber Kaynağı algoritmasını yeniledi

Son dönemde orijinal paylaşım oranlarının düştüğü bildirilen Facebook, platform üzerinde değişiklikler yapmaya devam ediyor. Sosyal medya şirketi son olarak Haber Kaynağı algoritmasını kullanıcıların arkadaş ve ailelerinin gönderileri önceliklendirilecek şekilde güncelledi. Facebook‘un böylece kullanıcılar arasındaki bağı ve katılımı güçlendirmeyi planladığı belirtiliyor.

Teknoloji haber sitesi The Information’ın geçtiğimiz Nisan ayında yayımladığı bir raporda Facebook’taki paylaşımların 2014’ün ortasından 2015’in ortasına kadar olan sürede yüzde 5,5; bunların içinde kullanıcıların kendi durumlarıyla ilgili güncellemelerin yüzde 21 oranında azaldığı bilgisi yer almış; benzer tespitler daha önce başka gözlemciler tarafından da yapılmıştı. Facebook’taki paylaşımlar içerisinde başka sitelerden kaynaklanan içeriğin, haber iletilerinin ve viral içeriğin ağırlık kazandığı belirtilirken medyada bu durumun Facebook açısından ilerisi için sıkıntı yaratabilecek bir trende işaret ettiği yorumları yer almıştı.

Facebook’un yaptığı bu değişiklik Facebook Haber Kaynağı’ndan izleyici devşiren yayıncılar açısından kısa vadede olumsuz bir etki yaratabilir. Şirketin mühendislik direktörü Lars Backstrom yayımladığı bir blog yazısında “Genele bakacak olursak, bu güncelleme bazı sayfalar açısından erişim ve gönderilen trafiğin düşmesine neden olabilir” diyor. Backstrom sayfa yöneticilerine, takipçilerinin arkadaşları ile paylaşma eğilimi gösterecekleri gönderiler yayımlamalarını tavsiye ediyor.

Kaynak: Mediapost

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.