Evinden gerçekleştirdiği canlı yayınla birinci oldu

25 Mart’ta Twitter’da en çok konuşulan programlar.

26.03.2014 - 15:43 | MediaCat

Sosyal TV’nin önemini ve belki de Twitter kullanıcılarının nasıl tamamlayıcı nitelikte bir içerik ürettiklerinin en güzel örneklerinden birini yaşadığımız bu Salı gününde, Türkiye’nin cesur gazetecisi İrfan Değirmenci evinden yaptığı canlı yayın ile birinci oldu. İkincilik Survivor’a giderken, üçüncülük koltuğunu 5N1K kaptı.

Yasaklara rağmen hayatını devam ettirmeye çalışan Sosyal TV bu Salı bir ilke tanıklık etti.

Programı 25-26 Mart’ta YSK’dan yayın yasağı alan İrfan Değirmenci sabah insanları Ustream üzerinden yaptığı canlı yayınla evine davet etti ve programını oradan devam ettirdi. İzleyicilerinin Twitter üzerinden desteklerini ve övgülerini eksik etmediği yayında, İrfan Değirmenci “açık sözlülüğü”, “yasaklara karşı gelişi” ve “haberciliği” için tebrik edilirken, izleyiciler “Hayatim boyunca en zevkli izlediğim sabah haberleriydiniz teşekkürler dostlar.” Yorumunu sıkça paylaştı. Yayın 2,805 kişiden toplamda 3,276 tweet alarak yayılımda 2,877,627 kullanıcının Twitter akışına ulaştı. Yayına içerik üretenlerin yüzde 48’i ilk defa İrfan Değirmenci ile Günaydın için klavyelerinin başına geçti.#direnirfan etiketi gün boyu öne çıkan etiketlerden biri olurken, @ertgrlalbyrk ve @degirmencirfan hesapları en çok mention alan hesaplar oldu. İrfan Değirmenci, içerik üretenlerinin yüzde 22’sini 5N1K ile paylaştı.

Hafta boyunca ilk beşteki yerini bir şekilde koruyan Survivor, bu salıyı ikinci sırada kapattı. Kullanıcılar heyecanla bu hafta adaya veda edenleri tartışıp, paylaştı. Yiğit’in Gönüllüler takımında birinciliği kapması ile Turabi’nin “karizmayı çizdirdiği” yorumları yapılırken, Karadayı ve Survivor arasındaki rekabete de dikkat çeken kullanıcılar, TNS’nin reying raporların aralarında paylaştı. Bu salı Survivor içerik üretenlerinin yüzde 18’ini Küçük Ağa ile paylaşırken ancak yüzde 8’ini Kurt Seyit ve Şura ile paylaştı.

Bu Salı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ı konuk eden Cüneyt Özdemir, 5N1K ile listemizin üçüncü sırasında yer aldı. Binali Yıldırım’ın çocuklarının gemileri ile ilgili açıklamaları büyük tepki çekerken, sürekli “ben” diyerek konuşması, Başbakan’ı anmaması ve bu seçimlerin parti seçimleri olmadığını vurgulaması izleyicilerin dikkatinden kaçmadı. Sosyal TV izleyicisinin Cüneyt Özdemir’den bir de isteği vardı: “Ali Fuar Yılmazer’i Cüneyt Özdemir’in programı 5N1K’da görmek istiyoruz.”Program 1,975 kişiden toplamda 2,337 Tweet aldı ve yayılımda 9,076,690 kullanıcının Twitter akışında yerini aldı. Cüneyt Özdemir, dün akşam programına içerik üretenlerin yüzde 21’ini İrfan Değirmenci ile Günaydın’la, yüzde 21’ini Aykırı Sorular’la, yüzde 12’sini de Tarafsız Bölge ile paylaştı.

Salı günlerinin Nostaljisi Çalıkuşu bu Salıyı da dördüncülükle kapattı. Geleneksel reytinglere takıntısını gizlemeyen Çalıkuşu hayranları, bu akşam da kuralı bozmayarak anlık reytingleri birbirleri ile paylaştı. Feride’nin konaktan ayrılışını sorgulayan izleyiciler, bölümün sonu ile ilgili duygularını “Bu nasıl bolum sonu” diye isyan ederek prodüksiyon şirketinin Twitter hesabı olan @timscalikusu’na iletti. Gün boyunca Sosyal TV izleyicisinin en çok kullandığı etiketler #ferideningidisi, #fahriyeevcen ve #bugüngünlerdençalikusu olurken, en çok mention alan Twitter hesapları da @kanald, @ozcivit, @feridecalikusuu, @calikusukanald, @eletrmen1 ve @evcenf oldu.

Dizi finaline hazırlanan How I Met Your Mother, Türk sosyal TV izleyicisi tarafından da hak ettiği övgüyü alarak Salı gününü beşinci sırada kapattı. 22. bölüm ile ilgili duygularını paylaşan izleyiciler bir saatlik özel finalde göz yaşlarını nasıl tutacaklarını şimdiden sorgulamaya başladı. “How I Met Your Mother’ın finaliyle ilgili tek tesellim 1 saat sürecek olması ama yine de haftaya salı gelmesin himym bitmesin…” diyen hayranlar “Dexterdan sonra himym da bitiyor hayattan hiçbir beklentim yok” diyerek üzüntülerini dile getirdi. Dizilerinden beğendikleri alıntıları sıkça paylaşan Sosyal TV izleyicisi gün boyunca tek bir etikte, #himym’a sadık kaldı.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 25 Mart 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.