Eurovision şarkısı sosyal medyayı ikiye böldü

Eurovision’da bu yıl Türkiye’yi temsil edecek olan Yüksek Sadakat’in Live It Up (Hayatını yaşa) adlı şarkısı sosyal paylaşım sitelerinin takipçilerini ikiye ayırdı.

03.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Eurovision’da bu yıl Türkiye’yi temsil edecek olan Yüksek Sadakat’in Live It Up (Hayatını yaşa) adlı şarkısı sosyal paylaşım sitelerinin takipçilerini ikiye ayırdı. Sosyal medya ajansı The Netfork’un yaptığı araştırmaya göre şarkıyla ilgili en çok yorum Twitter’da yapılırken, beğenenlerin oranı yüzde 25, beğenmeyenlerin ise yüzde 21,5 oldu. Kalan yüzde 53,5 ise parçayı sosyal medyada sadece paylaştı ve herhangi bir yorumda bulunmadı.

Sosyal medya ajansı The Netfork, Eurovision’da Türkiye’yi temsil edecek parçayla ilgili sosyal medyanın nabzını tuttu. Parçanın kamuoyuyla ilk kez paylaşıldığı 25 Şubat Cuma günü başlayan sosyal medya takibi 5 gün sürdü.

Dünyanın önde gelen sosyal medya takip aracı Meltwater Buzz kullanılarak sosyal paylaşım sitelerindeki değinmelerin baz alındığı araştırmada toplam 2910 değinme tespit edildi. Bunların yüzde 25’i beğenenlerden, yüzde 21,5’i beğenmeyenlerden gelirken, değinmelerin yüzde 53,5’i ise şarkıyı sadece paylaşmakla yetindi.

Twitter’dakiler tartıştı diğerleri sadece paylaştı

Eurovision şarkısıyla ilgili değinmelerin yaklaşık yarıya yakını (1282) Twitter’da kaydedilirken, burada beğenenler (yüzde 36) ve beğenmeyenler (yüzde 35) neredeyse başa baş geldi. Diğer paylaşım sitelerinde ise daha çok şarkıyla ilgili video paylaşımı gerçekleşti. Buralardaki toplam 828 değinmenin yüzde 78’i şarkının klibi ile sınırlı kalırken, şarkıyı beğenenlerin oranı yüzde 18, beğenmeyenlerin ise sadece yüzde 4 oldu. Blog’larda da benzer bir durum gözlendi. Şarkıyla ilgili blogger’ların 450 değinmesinin yüzde 81’i gibi oldukça yüksek bir oranı, performans videosunu sadece paylaşmayı seçti. Beğenenler yüzde 15 olurken, beğenmeyenlerin oranı yüzde 4 çıktı.

14 Mayıs 2011 tarihinde Almanya’nın Düsseldolf kentinde Türkiye’yi temsil edecek olan Yüksek Sadakat’in Live It Up’ı, Ekşi Sözlük yazarlarının genelinden ise geçer not alamadı. Ekşi Sözlük’teki yazıların içeriklerine bakıldığında beğenmeyenlerin girdi(entry) oranı yüzde 43 olurken, beğenenlerin oranı yüzde 31’de kaldı. Girdilerin yüzde 26’sı ise nötr nitelikteydi.

Türkçe olmaması eleştirildi

The Netfork’un sosyal medya takibine takılan değinmelerde, beğenmeyenlerin görüşleri arasında ilk sırayı şarkının sözlerinin Türkçe olmamasına dair eleştiriler aldı. Onu söz ve müziğin basit olduğuna dair yorumlar, solistin telaffuzunu ve mimiklerini beğenmeyenler ile Yüksek Sadakat’in Eurovision için yanlış bir seçim olduğunu düşünenler takip etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.