Etohum internet girişimciliğinin haritasını çıkardı

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle, bu konuda yatırım yapabilecek şirket...

16.02.2009 - 11:05 | MediaCat

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle, bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan etohum, 1200 kişi ve 500 projeyi değerlendirerek girişimcilerin demografilerini gözler önüne seriyor!

İnternet sektöründe genç girişimcilerin son aylarda sürekli etkinlikler düzenlemesi ve bunlara katılımların gün geçtikçe artması herkesi şaşırtıyor. İnternet girişimcileriyle yatırımcıları bir araya getiren etohum 2009 yılı için başarı potansiyeli yüksek siteleri ocak ayı sonunda açıklamıştı. 1200 kişinin ve 500 proje’nin değerlendirildiği etohum’da girişimcilerin demografileri internet girişimciliği ile ilgili bazı gerçekleri önümüze koyuyor.

Etohum’a başvuran adayların % 93’ü erkek % 7’si kadın. Kadınların internet kullanım oranlarının % 30’ları bulduğu ülkemizde girişimci kadın oranının oldukça düşük olduğu gözlemleniyor. Bu veriler erkeklerin teknolojiyle olan yakın ilişkisinden kaynaklanabiliyor olsa da internet girişimciliğini teknolojiyle doğrudan ilişkilendirmemek gerekli. Birçok başarılı internet girişimcisi programlamayı bilmeden başarılı iş modelleri ortaya koyabiliyorlar. Örneğin, gittigidiyor’un kurucu ortakları olan iki mimar veya Nokta internet teknolojilerinin kurucu ortakları arkeoloji, çevre veya inşaat mühendisleri olmalarına karşın işlerini internette geliştiren kişiler arasında yer alıyor.

Gençlerin internete ilgisinin yoğun olduğu ülkemizde etohum’a başvuran adayların çoğunluğunu 19–24 yaş grubu oluşturuyor. Bu yaş aralığını % 34 ile 25–30 yaş aralığı takip ediyor. Girişimcilerin risk alabilecekleri bu genç yaşlar internet ve teknoloji bilgisiyle birleşince ortaya çıkan tablo şöyle:

Şehirlere göre dağılımda İstanbul’un açık ara önde olduğu görünüyor. Kendisini internet konusunda girişimci olarak gören başvuranların % 52’si İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’u %10 ile Ankara ve % 8 ile İzmir takip ediyor. Birçok İnternet şirketinin İstanbul’da olması ve sektörün burada oluşmasının bu dağılıma etkisi olduğu kaçınılmaz.

İnternet girişimcilerinin kullandıkları eposta uzantılarında da ilginç bir dağılım vardır. Başvuran adayların %34’ü gmail, %33’ü hotmail, % 26’sı özel alan adı, % 6’sı yahoo eposta adresi kullanıyor.

İnternet girişimcilerinin sosyal medya kullanımının oldukça yoğun olduğu anlaşılıyor. Katılımcıların %28’i facebook, % 21’i blog, %10’u twitter, % 9’u friendfeed kullanıyor. Bunların hepsini beraber kullanan girişimci oranı ise % 4.

İnternet girişimcisi olarak başvuran proje sahibi adayların % 26’sı kendi şirketini kurmuş kişilerden oluşuyor. % 15’i takım olarak çalıştıklarını, % 85’i ise bireysel olarak girişimci olduklarını belirtiyor.

Başvuran adayların en az cevap verdikleri sorular sırasıyla aşağıdaki gibi sıralanıyor. Bu soruların içeriklerinden girişimcilerin kendilerinden emin olamadıkları anlaşılıyor.

En az cevaplanan 3 soru

1. Eğer beta / alfa siteniz yoksa ne zaman hazır olacak?

2. Eğer ltd veya AS şirket iseniz kimler ortak ve payları neler?

3. Eğer şirket kurmadıysanız ortaklık paylarınız nasıl olacak?

En çok cevaplanan 3 soru

1. Yapmaktan hoşlandığınız üç şey nedir?

2. Piyangodan para kazansam yapacağım ilk üç şey?

3. En önem verdiğin 3 değer nedir?

Girişimcilerin en çok cevapladıkları sorular demografi konusunda daha yakın analize imkan veriyor. Bu doğrultuda, internet girişimciliği konusunda fikri bol bir ülke olmamıza karşın harekete geçen kişi sayısının oldukça az olduğuna dikkat çekilebilir.

Özetle, internet konusunda ülkemizde özellikle genç erkek nüfusun fikir üretmekte olmasına ve bireysel olarak çalışarak girişimci olmak istemesine rağmen henüz bu alanda ciddi bir adım atmadıkları gözleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.