ETİ Negro’nun adı değişti

ETİ Negro yeni dönemde tüketiciyle İtalyancada siyah anlamına gelen Nero ismiyle buluşacak.

01.12.2021 - 11:43 | MediaCat

ETİ, köklü markalarından ETİ Negro’nun adını “negro” kelimesinin kimi ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılmasından ötürü değiştirdi. Piyasaya ilk olarak 1990 yılında sürülen ETİ Negro, yola ETİ Nero adıyla devam edecek.

İsim değişikliğine dair paylaşılan açıklamada ETİ Negro’nun yoğun kakao bulundurması nedeniyle siyah renkte olduğu ve ismini bu özelliğinden aldığı, İspanyolcada siyah rengi ifade eden negro kelimesinin Türkiye’de tüketici nezdinde kakaolu bisküvinin adı haline geldiği ancak günümüzde bu kelimenin bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabildiği ifade edildi.

İnsan hakları ve tüm insani değerlere aykırı şekilde ten rengi sebebiyle ayrımcılığın, ne yazık ki, küreselleşen dünyada halen en büyük sorunlar arasında yer aldığının vurgulandığı açıklamada kakaolu bisküviyi tarif etmek amacıyla seçilen marka isminin ülkemiz ve kültürümüzde hiçbir karşılığı olmamasına rağmen nadiren de olsa olumsuz çağrışımlara sebep olacak şekilde kullanılmasının kabul edilebilir olmadığı ifade edildi. ETİ’den paylaşılan açıklama şöyle devam etti:

“İnsanların mutluluğuna hizmet etmeyi amaç edinmiş bir şirket olarak, bir kişinin dahi mutsuz olma ihtimalini marka ismi değişikliği için yeterli bir neden olarak görüyoruz. Bu konuda duyduğumuz hassasiyet ve sorumlulukla uzun süredir yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda ETİ Negro markamızın ismini ülkemizle birlikte bulunduğu ihraç pazarlarında değiştiriyoruz. Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak ‘Nero’ ismiyle devam etme kararı aldık. Kaliteli bisküvi deneyimi yaşatan ürünümüzü içerik ve lezzetinde hiçbir değişiklik olmadan ETİ Nero markasıyla pazara sunacağız.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.