Eti, Eskişehir’de Arkeoloji Müzesi açtı

Bu yıl 50’inci yılını kutlayan ETİ’nin, sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi açıldı.

30.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Bu yıl 50’inci yılını kutlayan ETİ’nin, sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi açıldı.

ETİ, Eskişehir’in tarihi ve kültürünün tanıtımına katkıda bulunacak çağdaş nitelikte bir müze binası hayata geçirme projesini tamamladı. 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzalanan protokol doğrultusunda, ETİ tarafından yeniden inşa edilen müzede, projelendirme aşamasından itibaren gelişen teknolojinin tüm imkânları kullanıldı.

ETİ Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, bu proje ile amaçlarının ülkemizdeki zenginlikleri ve güzellikleri toplum ile buluşturmak ve tarihin hafızası olan müzeleri ayakta tutmak olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Manfred Korfmann, Prof. Dr. Muhibbe Darga, Prof. Dr. Halet Çambel, Prof. Dr. Turan Efe, Prof. Dr. Taciser Sivas, Prof. Dr. Nejat Bilgen, Prof. Dr. Sümer Atasoy gibi ünlü arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmalarında bulunan eserlerin sergilendiği Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi’nde; Dorylaion (Şarhöyük, Eskişehir, Merkez); Pessinus (Sivrihisar, Ballıhisar), Çavlum Köyü Eski Hitit Mezarlığı (Merkez, Alpu yolu), Demircihöyük (Çukurhisar yakınları), Küllüoba (Seyitgazi, Yenikent), Alpu Kocakızlar Tümülüsü’nde (Alpu yakınları) yapılan bilimsel arkeolojik kazıların buluntuları da yer alıyor.

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek eşsiz eserler arasında, aynı zamanda ETİ’nin de amblemi olan Hatti Uygarlığı’na ait “Güneş Kursu” yer alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.