‘Eti Çekül Kültür Elçileri’ İstanbul’da buluştu

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri İstanbul Buluşmaları kapsamında Anadolu’nun 11 farklı...

03.07.2008 - 14:51 | MediaCat

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri İstanbul Buluşmaları kapsamında Anadolu’nun 11 farklı kentinden gelerek İstanbul’da buluşan 300 Kültür Elçisi, kaybolan kültürel ve doğal miraslarımıza sahip çıkılması konusunda anlamlı mesajlar verdiler.

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri projesi kapsamında 2008 yılında eğitim alan 11 Anadolu kentinden 300 Kültür Elçisi, Türkiye genelindeki diğer illerin zengin kültürel değerlerini öğrenmek ve ülkemizin bütününe daha geniş bir açıdan bakabilmek için 30 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arasında “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri İstanbul Buluşmaları” kapsamında bir araya geldi.

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri, İstanbul Buluşmaları kapsamında bir hafta boyunca uzman eğitmenler gözetiminde düzenlenen toplantılar, yaratıcı oyunlar, atölye çalışmaları, kültür gezileri ile “kent-kültür-kimlik ilişkisi”, “kültürel çeşitlilik”, “doğal-tarihsel-kültürel miras ve kent” kavramları üzerinde tartışarak fikir alışverişi yaptılar. İstanbul Buluşmaları kapsamında Kültür Elçileri ayrıca gerçekleştirdikleri çeşitli gezi ve sunumlarla kültürel ve doğal olarak çok önemli miraslar barındıran İstanbul’u da tanıma fırsatı da buldular.

Türkiye’nin her yöresinin ayrı yaşam, sanat, tarih ve doğal kültürü mevcut… Türkiye’nin dört bir yanından gelerek İstanbul’da buluşan 300 Kültür Elçisi birbirlerine kendi bölgelerine ait henüz yitirilmemiş yöresel değerleri çeşitli gösteri, show ve sunumlarla aktardılar. Kültür Elçileri uzmanlar denetiminde yaptıkları bu gösterimlerle proje yönetimi, topluluk önünde konuşma gibi çeşitli sosyal becerilerini de geliştirdiler. Ayrıca kendi kentleri dışında pek çok farklı kültürün değerlerini öğrenme şansını elde ettiler.

Buluşmanın Nakkaştepe İstek Vakfı Belde Lisesi’nde gerçekleşen bölümünde, sanatçı ve eğitimci kimliğiyle projeye destek veren Candan Erçetin ve Türkiye’nin çeşitli kentlerini kültürel ve tarihsel açıdan değerlendiren TV programcısı ve gazeteci Fatih Türkmenoğlu Kültür Elçileriyle bir araya geldi.

Candan Erçetin projeye vereceği desteği ifade ettiği konuşmasında; “Ben 2009 yılında eğitimlerin yapılacağı kentlerde ETİ ÇEKÜL Kültür Elçilerimizle farklı çalışmalar gerçekleştirme fırsatı da bulacağım. Kentlerinde onları ziyaret edeceğim. Birlikte yöresel ezgilerimize yönelik çalışmalar yapacağız. Eminim ben de onlardan çok şey öğreneceğim, hiç duymadığım yöresel ezgilerle, ninnilerle, manilerle karşılaşacağım… Hep birlikte güzel ülkemizin müzikal anlamdaki renkleriyle ne kadar zengin ve ne kadar yaratıcı eserler barındırdığını göreceğiz. 2009 yılının İstanbul Buluşmalarında da bu ezgileri bir araya getirip sizlerle paylaşmayı ümit ediyorum…” dedi.

Fatih Türkmenoğlu ise “ETİ ve ÇEKÜL’ün desteği ile kültürel ve doğal mirasımızın korunması bilinci ile yetişmiş, geleceğin öğretmenleri, doktorları, avukatları, ülkemizin gelecek nesillerini yetiştirecek bireyleri olan Kültür Elçilerimiz, bugün bizlere geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak bir gün yaşattılar… Hepsine çalışmaları nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İstanbul Buluşmaları kapsamında bir de bildiri de hazırlandı. 300 Kültür Elçisi’nin ortak çalışması ile hazırlanan “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri İstanbul Bildirgesi”nde çocuklar; “Çevremizi, bakarak değil, görerek anlamayı, araştırmayı, sorgulamayı, düşünmeyi, düşündüğümüzü söylemeyi, kendimize güvenmeyi, işbirliğini, dayanışmayı, “biz” olmayı öğrendik. Doğup büyüdüğümüz kenti ve kültürünü tanıdık, kim olduğumuzu anlayarak korumanın ne olduğunu bugüne kadar ülkemizin yeterince korunamayan tarihi ve doğal varlıklarına sahip çıkmamız gerektiğini öğrendik. Yok olan varlıklarımızı öğrendikçe, yaşatabildiklerimizi korumanın değerini anladık.” dediler.

Bildirgede ayrıca kültürel ve doğal miraslarımızın korunabilmesi için yapacaklarını ve yetkililerden taleplerini de dile getiren Kültür Elçileri; tüm kentlerdeki ilköğretim okullarında “Kültür Mirası” kulüplerinin kurulmasını ve bu kulüplerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmesini istediler. ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri ayrıca yılda bir günü ülke çapında “Kültür Günü” olarak kutlamak istediklerini belirterek, yetkililerden müzelerimize sahip çıkılmasını talep ettiler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.