Eski medya hâlâ revaçta

Kuşak çatışması mecra tüketiminde de geçerli mi? Farklı kuşakların mecra tüketimi de farklılık gösteriyor mu? Deloitte & Touche’un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon uygulaması bu sorunun cevabını arıyor...

18.09.2007 - 11:38 | MediaCat

Kuşak çatışması mecra tüketiminde de geçerli mi? Farklı kuşakların mecra tüketimi de farklılık gösteriyor mu? Deloitte & Touche’un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon uygulaması bu sorunun cevabını arıyor.

‘Medya Demokrasisinin Durumu’ başlıklı 13-75 yaş arası 2.200 tüketici ile yapılan araştırmanın sonuçları, Deloitte New york ofisi ürün geliştirme direktörü Ed Moran’ın açıklamasına göre geleneksel mecralar açısından ümit verici.

Örneğin, tüm kuşak segmentlerinde (13-24, 25-41, 42-60, 61-75) tüketicilerin dörtte üçüne yakını internette bulabilmelerine rağmen dergilerin kağıda basılı halini okumaktan keyif aldıklarını söylüyorlar. Yeni mecra platformlarını süratle benimsemelerine rağmen bu eğilim 13-24 yaş kuşağında daha da yaygın.

Moran özellikle ‘kullanıcı kaynaklı içeriğin’ popüleritesinden ve bu tür içeriğe yönelik yaygın talepten çok etkilendiğini belirtiyor. Araştırma sonuçlarına göre kuşağa bakılmaksızın internet kullanıcılarının yarıdan fazlası (yüzde 51) kullanıcı kaynaklı içerik tüketiyor.

Buna rağmen ‘eski medyanın mukavemeti’ temel özellik olarak ortaya çıkıyor. “Çevrimiçi temel faaliyetlerden biri televizyonların web sitesine gitmek” diyor Moran. Araştırma sonuçlarına göre bunu yapan tüketicilerin oranı yüzde 46. Bu oran 25-41 yaş grubunda yarının üzerine (yüzde 52) çıkıyor.

Moran, “Temel faaliyet hâlâ televizyon” diyor ve ekliyor: “Beklediğimiz oranlarda çevrimiçi, kısa mesaj, cep telefonu ve video oyunu faaliyetleri görüyoruz. Tüketiciler daha çok şey yapıyorlar ama hâlâ televizyon seyrediyorlar. TV hep açık.”

Bu tespit reklamverenler açısından hem bir fırsat hem de bir tehdit. Belli oranda etkileşim içeren ‘katılımcı TV’ gelecekte daha da yaygınlaşacak, özellikle 13-24 yaş grubunun büyümesiyle.

Araştırmanın bazı diğer bulguları şöyle:

• Tüketicilerin dörtte birinden fazlası reklama maruz kalmamak için çerimiçi içeriğe bedel ödemeye razı.
• Genelde basın ilanlarına yönelik hoşgörü internet ilanlarına olandan daha fazla.
• Tüketicilerin yüzde 60’ı haftada 10 veya daha çok web sitesi ziyaret ediyorlar.
• 13-24 yaş grubuna dahil tüketicilerin dörtte birinden fazlası (yüzde 26) önümüzdeki bir yıl içinde çevrimiçi alışveriş yapmayı planlıyor.
• İnternet trafiği oluşturmada arama motorları ile ‘word of mouth’ rekabet ediyor. Arama motorlarının yüzde 84 ile ilk sırada olmasına rağmen deneklerin yüzde 82’si başka birinin önerisiyle ziyaret edecekleri web sitesini seçiyorlar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.