Ertuğrul Günay: Türkiye’nin 2009 tanıtım bütçesi 100 milyon dolar

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin yurtdışı tanıtımını yapacak ajansları belirlemek amacıyla...

18.12.2008 - 16:11 | MediaCat

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin yurtdışı tanıtımını yapacak ajansları belirlemek amacıyla açılan konkurun sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmak üzere bugün geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi. Günay’ın yanısıra çeşitli turizm birliklerinin yöneticilerinin de katıldığı toplantıda Reklamcılar Derneği Başkanı Cem Topçuoğlu da hazır bulundu.

Bakan Günay’ın yaptığı açıklamaya göre, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yaratıcı tanıtma çalışmalarını Kuzey Amerika (ABD, Kanada, Meksika) bölgesinde Öykü; Almanya ve Avusturya’da Bestwerbeagentur; Rusya, Ukrayna ve Baltık ülkelerinde Iconicus; Avrupa’nın diğer tüm ülkeleri, Balkan ülkeleri ve Ortaasya Türki cumhuriyetlerinde dDf; Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Mediumrare/Inbar konsorsiyumu; Uzakdoğu ve Hindistan’da ise B Tops yürütecek.

ÖYKÜYLE İLK KEZ ÇALIŞILACAK

Bakan Günay tarafından yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye tanıtımı konusunda bu ajanslardan yalnızca Öykü’den ilk kez hizmet alacak. Diğer tüm ajanslar bakanlığın şimdiye kadar hizmet aldığı ajanslar.

Basın toplantısında yaptığı açıklamada 2008’in ilk 10 aylık döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısının 23,9 milyona ulaştığını ifade eden Günay, yıl sonuna kadar bu rakamın 25 milyonu aşacağını tahmin ettiklerini, bunun da yüzde 13-14’lük bir büyümeye tekabül ettiğini belirtti. Günay, böylece Türkiye’nin turizm gelirinin 2008’in ilk sekiz ayı itibariyle 14,3 milyara yükseldiğini söyledikten sonra, yılsonunda toplam gelirin 20 milyar doları aşacağını ifade etti. Bu arada Antalya’ya gelen turist sayısının bu yıl ilk kez 9 milyonu aştığını belirten Günay, Türkiye’ye sırasıyla en çok Almanya (4 milyon), Rusya (3 Milyon) ve İngiltere’den (2 milyon ) turist geldiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl, önceki yıllardan kalan bütçenin de eklenmesiyle Türkiye’nin tanıtımı için 120 milyon dolar harcandığını kaydeden Günay, gazetecilerin sorusu üzerine bu yıl böyle bir bütçe eklemesinin söz konusu olamayacağını ama tanıtım için yine de yaklaşık 100 milyon dolarlık bir bütçe kulanılacağını ifade etti.

2008’de Akdeniz çanağındaki diğer ülkelerin, özellikle de Yunanistan, İspanya ve İtalya’nın turizm gelirlerinde düşüş yaşandığını söyleyen Günay, bu koşullar altında yakaladıkları başarının ayrıca değerli olduğunu kaydetti.

Dünya turizm örgütünün 2009 yılı için dünya turizm gelirlerinde yüzde 0 ila 2 arasında bir artış olacağını tahmin ettiğini hatırlatan Günay, Türkiye’nin önümüzdeki kriz yılında bu tahminin kat kat üstinde bir büyüme performansı yakalayacağına inandığını söyledi. Kriz yılında yakın destinasyonlarda tatil yapmanın önem kazanacığını tahmin ettiklerini söyleyen Günay, bu nedenle büyük bir turizm pazarı olan Avrupa’dan çok şey beklediklerini ifade etti.

‘Her şey dahil’ sistemine yeni dönemde de önem vereceklerini belirten Günay, ancak verilen hizmetin kalitesini artıma yolunda adımlar atacaklarını söyledi.

Türkiye’nin dünya turizm pazarında ilk 10’da yer aldığını hatırlatan Günay, turizm rezervasyonunda internetin öneminin gittikçe arttığını, kendilerinin de bu çerçevede Expedia, Yahoo! ve Google ile işbirliğine yöneldiklerini söyledi.

Tanıtım politikasında genel Türkiye iletişimine önem vermeye devam edeceklerini söyleyen Günay, bu arada dünyadaki trendler doğrultusunda destinasyon odaklı iletişimin ağırlığını artıracaklarını belirtti.

TÜRKİYE’NİN AVRUPA’DAKİ YÜZÜ TÜLİN ŞAHİN

Somut planlar arasında önümüzdeki yıl Fransa’da bir ‘Türkiye mevsimi’ düzenleceğini, ayrıca Mart ayında komşu ülkelere seslenmek üzere ‘İstanbul Alışveriş Festivali’ başlatacaklarını ifade eden Günay’ın konuşmasının ardından konkurda başarılı olan ajanslar hitap edecekleri bölgelerde yapacakları kampanyalara ilişkin prezentasyonlar yaptılar.

İlk sunumu yapan ve Rusya-Ukrayna-Baltık ülkeri bölgesine yönelik iletişim faaliyetlerini yürütecek olan Iconicus, Türkiye’yi bu bölgede ‘medeniyetin beşiği’ konsepti çerçevesinde konumlandıracaklarını ifade etti.

Bu arada Kuzey Amerika bölgesine yönelik çalışmaları yürütecek olan Öykü Ajans, ‘Unlimited Turkey’ konsepti çerçevesinde bir kampanya yürütecek.

Batı Avrupa ve Balkanlar’a yönelik iletişim çalışmalarını yürütecek olan dDf ise, bu bölgede Türkiye’nin yüzü olarak Tülin Şahin’le çalışacacaklarını ifade etti.

ŞEFFAF BİR KONKUR SÜRECİ

Konkur sürecinde en doğru kararı vermek ve şeffaf bir rekabet ortamı yaratmak için çabaladıklarını söyleyen Bakan Günay süreç hakkında şu bilgileri verdi…

Yurtdışı İhale Komisyonu; 5 kültür ve tanıtma müşavir/ataşesi ile gözetmen olarak görev yapan 1 öğretim üyesi, Reklamcılar Derneği, TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu), TUREB (Turist Rehberleri Birliği), TUROB (Turistlik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği), TYD (Turizm Yatırımcıları Derneği)’den 1’er yetkilinin katılımı ile oluşturuldu.

Berlin Kültür Müşavirliğine gönderilmiş olan 55 proje teklifi Yurtdışı İhale Komisyonu ve gözetmenler tarafından değerlendirmeye alındı.

İhale 3 aşamalı olarak, komisuyon üyeleri ve gözetmenlerin her aşamaya katılımıyla gerçekleştirldi. İlk 2 aşama, belirlene kriterler ve baraj sistemiyle yürütüldü, son aşamada ajansların son mali teklifleri komisyon ve gözetmenler huzurunda yazılı olarak alındı ve ihale sonuçlandırıldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.