MediaCat

Erkekler banyoda özgürleşiyor

Türkiye’de özellikle erkeklerin kişisel bakım harcamalarının toplam gelirlerine oranı hala çok düşük seviyelerde.

Erkekler banyoda özgürleşiyor

Biomen Trikoloji Laboratuvarları tarafından yaptırılan araştırmaya göre, Türkiye’de erkekler kullandıkları şampuanları artık kendileri seçmeye başladı. Kadınlar ise eşlerinin saç dökülmesi sorununa karşı daha hassas ve bu konuda çözümler arıyor.

Türkiye’de özellikle erkeklerin kişisel bakım harcamalarının toplam gelirlerine oranı hala çok düşük seviyelerde. Üstelik erkeklerin bakım ürünü tercihleri de daha çok evdeki kadınlar yapıyor. Şampuanı, parfümü, deodorantı ya eş seçiyor ya da anne. Araştırmalara göre, çoğu eve genellikle kadının tercih ettiği bir ya da iki marka şampuan giriyor. Dolaysıyla çok sayıda erkek farkında olmadan, erkek saçının özelliklerine olmayan kadın şampuanı kullanıyor.

Ancak son araştırmalar bunun değişmeye başladığını gösteriyor. Erkekler, kadınlar kadar olmasa da kişisel bakım ürünü alırken artık tercih yapıyor. Saç ve saç bakım ürünleri alanında bitkisel üretim ve araştırmalar gerçekleştiren Biomen Trikoloji Laboratuvarları tarafından Akademetre Research & Strategic Planning’e yaptırılan araştırmanın göre, Türkiye’de her üç erkekten ikisi, eşlerinin seçip aldığı şampuanı değil artık kendi tercih ettiği şampuanı satın alıyor. Yine B’iota Laboratuvarları tarafından iki yıl önce yaptırılan araştırma sonuçlarına göre ise her dört erkekten ancak biri kendi tercih ettiği şampuanı kullanıyordu.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de kadınların, eşlerinin saç dökülmesine karşı duyarlılığının artmış olması. Türkiye’de her 100 kadından yaklaşık 70’i eşlerinin saçlarının dökülmesinden rahatsız ve bunların yüzde 96’sı bu problemi çözmesi konusunda eşine önerilerde bulunuyor.

Bilimsel araştırmalar kadın şampuanlarının saç bakımına odaklandığını bu nedenle bir erkeğin, kadın şampuanını kullanması durumunda saçın gereğinden fazla ürün içeriğine maruz kaldığını gösteriyor. Genel olarak bakım üzerine odaklanan kadın şampuanları, erkekler için en büyük saç problemleri olan saç dökülmesi ve kepek problemine odaklanmıyor.

Erkek saçı ve kadın saçı arasındaki farklılıklardan dolayı erkeklerin bir şampuandan beklentileri saç bakımının dışında kepeğin ve saç dökülmesi probleminin önlemesi

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.