Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü paylaşıldı

Alternatif Bank, bankacılık hizmetlerinde erişilebilirliği artırma misyonuyla Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü'nü hayata geçirdi.

17.03.2023 - 16:55 | MediaCat

Alternatif Bank’tan Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü

Alternatif Bank, Toplumsal Haklar ve Araştırma Derneği (TOHAD) ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) işbirliğiyle hayata geçirdiği Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü’nü paylaştı.

Günlük hayatta en sık kullanılan bankacılık terimlerinin işaret dili, sesli betimleme ve sadeleştirilmiş metin desteğiyle anlatıldığı kısa videolarla oluşturulan sözlük, başta işitme engelliler, yaşlılar ve düşük finansal okuryazarlığa sahip kişiler olmak üzere, toplumda bankacılık terimlerini anlamada yaşanan zorluklardan yola çıkarak tasarlandı.

Oluşturulan içerik serisinin ilk etabında 28 temel terim için özel videolar yaratıldı. Projenin kısa bir süre içinde 100’ün üzerinde bankacılık terimini kapsayan bir video kütüphaneye dönüştürülmesi hedefleniyor.

Alternatif Bank’ın engelsiz bankacılık alanındaki yeni projesiyle ilgili görüşlerini aktaran Genel Müdür Kaan Gür, “Alternatif Bank olarak kurum kültürümüzün temel unsurlarından biri ‘insan odaklılık’. Sunduğumuz tüm hizmetlerin herkes tarafından eşitlik çerçevesinde kolaylıkla ulaşılabilmesini öncelikli hedefimiz kabul ediyoruz. Bu anlayıştan hareketle, engelli bireylerin bankacılık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanabilmesi için, sektörümüze örnek olacak bir yola çıktık ve engelsiz bankacılık yaklaşımıyla bir dizi uygulamayı hayata geçirdik. Bu kapsamda en yenilikçi projelerimizden biri de üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediğimiz engelsiz bankacılık ideathon’larının değerli bir çıktısı olan Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü oldu. Bugün işitme engelliler başta olmak üzere, toplumun önemli bir kısmı bankacılık terimlerini anlamada zorluklar yaşıyor. Bunun arkasında düşük finansal okuryazarlık kadar, pek çok bankacılık teriminin ne yazık ki Türk işaret dilinde tam bir karşılığının bulunmaması ya da henüz tercüme edilmemiş olması yatıyor. Bu sorunu çözmek için gerçekleştirdiğimiz çalışmamızla finansal kapsayıcılık adına önemli bir adım attığımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Engelsiz bankacılık çalışmalarının liderliğini yürüten Alternatif Bank Kurumsal İletişim Müdürü Levent Ulusoy ise “Bu seriyi kısa süre içinde 100’den fazla terimle zenginleştirerek, finansal kapsayıcılığa hizmet eden ve herkesin kullanımına açık bir sözlük haline getireceğiz. Amacımız, engelsiz bankacılık alanında sadece kuralları uygulayan bir kurum olmakla yetinmeyip, sektörümüzde bir zihniyet değişimine öncü olabilmek. Bunun için de üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

İlk etapta FAST, havale, IBAN, KOLAS, vadeli Hesap, vadesiz hesap, EFT, banka hesabı, banka kartı, BSMV, cari hesap, dekont, döviz kuru, POS cihazı, ekstre, hesap bakiyesi, internet bankacılığı, kiralık kasa, konut kredisi, kredi faizi, mevduat faizi, mobil bankacılık, para çekme, para yatırma, SWIFT, taşıt kredisi, valör ve virman terimlerinin anlatıldığı video serisine bankanın kurumsal internet sitesinden ve resmî YouTube kanalından ulaşmak mümkün.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.