‘En taze’ meyve suyu İngilizlerin oldu

Türkiye’nin ilk ve tek taze sıkılmış meyve suyu üreticisi Exotic, Londra merkezli yatırım fonu...

26.05.2008 - 11:49 | MediaCat

Türkiye’nin ilk ve tek taze sıkılmış meyve suyu üreticisi Exotic, Londra merkezli yatırım fonu Ashmore Group’a satıldı.

Ashmore, son dönemde Türk firmalarına olan ilgisiyle dikkat çekiyordu. Exotic’in yüzde 99’unu satın alan Ashmore, geçen ay da 42 yıllık elektrikli küçük ev aletleri üreticisi Arzum’un yüzde 49’unu portföyüne katmıştı.

Exotic meyve suları 10 yıldır Ge-Ta Tarım tarafından Kartal’da üretiliyordu. Hiç konsantre kullanmayan şirket, fabrikada taze sıktığı portakal, greyfurt, nar, havuç, muz ve çilekleri şişeleyerek özellikle süpermarket, havalimanı ve otellere satıyordu.

Ge- Ta Tarım’ın iki ortağı Özbek Özşahin ve Namık Yarman, Exotic’i Ashmore’a ait Hollanda merkezli Fresh Fruit Juice BV şirketine devretti. Fresh Fruit Juice da Türkiye’de Exotic Gıda adlı bir şirket kurarak, Exotic’i bu şirket bünyesine taşıdı.

Tüm Türkiye’ye yayılacak


Exotic Gıda’nın ortaklarından Oyal Bayrak, “Exotic ürünleri bugün sınırlı sayıda noktada ve ağırlıklı İstanbul’da satışa sunuluyor. Önümüzdeki en büyük fırsat, Exotic ürünlerinin Türkiye genelinde daha etkin olarak tüketicilere sunulması. Planımız, daha agresif bir yaklaşımla Exotic’in dağıtım ağını genişletip ciddi yatırımlarla markayı yaygınlaştırmak.

Şu an yeni fabrika kararımız yok. Ama artan taleple gündeme gelebilir. Hedefimiz konsantreden olmayan meyve suyu kategorisini geliştirmek ve Exotic’i Türkiye genelinde yaygınlaştırmak. Daha sonra ihracatı da düşünebiliriz” diyor.

Ashmore’u temsilen Alman Klaus Müllner ve Avusturyalı Robert Romain, Exotic yönetimine girdi. Aynı isimler Arzum yönetimine de dahil olmuştu.

1992’de Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu’nun parçası olarak kurulan Ashmore, 1999’da bağımsız bir şirket oldu. 36.3 milyar dolarlık bir fon yöneten Ashmore, 2006’da Londra Borsası’nda işlem görmeye başladı.

2.5 milyon litre üretiliyor


Exotic meyve sularının raf ömrü uzun olmadığından kısa sürede tüketilmesi gerekiyor. Taze sıkılmış meyve suyunun bozulmasına, meyve suyunun oksijenle teması, sıcak hava ve meyve kabuğundaki mikroorganizmalar neden oluyor. Exotic’te kullanılan meyveler, Amerikan FMC marka makinelerle günlük sıkılıyor.

Meyveyi kabuğundan ayırarak sıkan bu makineler kabuktaki mikroorganizmaların suya karışmasını minimuma indiriyor.

Sıkım anında şişelenen meyve sularının oksijenle teması da kesiliyor. 15 gün dayanma süre olan Exotic, yılda 2.5 milyon litreye yakın üretiliyor.

Kaynak:www.milliyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.