En ‘samimi’ markalar hangileri?

Ipsos KMG işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz En Samimi Markalar 2011 araştırmasının sonuçlarına göre tüketici nezdinde en samimi marka Nokia. Ülker ve Türk Hava Yolları, Nokia’yı ikinci ve üçüncü sıradan takip ediyor. İlk 10’daki markaların çok farklı sektörlerden olması dikkat çekiyor.

03.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Markalar hedef kitlelerine mesajlarını en etkin şekilde ulaştırabilmek için büyük çabalar ve paralar harcıyor. Tüketiciler ile sadece maddi değil manevi bir bağ da kurabilmek için önemli yatırımlar yapıyor. Etkin şekilde planlanan stratejiler, doğru hedef kitleye hitap eden bir iletişim dili markaları tüketicileri ile en uygun platformlarda bir araya getirirken istenen maddi ve manevi sonucun elde edilmesine de olanak sağlıyor.

Peki her gün her ortamda onlarcasına ve hatta yüzlercesine maruz kaldığımız reklamlar, markaların ve ajanslarının harcadıkları çabaya ve paraya değecek verimlilikte sonuçlar yaratıyor mu? Tüketiciler hangi markaların iletişim mesajlarını kendilerine daha yakın buluyor, hangi markaların kendileri ile daha samimi bir iletişim yürüttüğünü düşünüyor?

METODOLOJİ
Ipsos KMG işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz En Samimi Markalar araştırması, tüketicinin en samimi bulduğu markaların hangileri olduğu sorusuna yanıt arayan bir çalışma. Araştırma, Türk tüketicisinin hayatında yer tutan 29 kategoride en samimi markaları öğrenmek için 22 Ağustos – 23 Eylül 2011 tarihleri arasında, Türkiye kent nüfusu temsili 1200 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi. Bu amaç çerçevesinde görüşülen kişilerden her kategori için en samimi buldukları 1 marka belirtmeleri istendi.

Türkiye’yi temsil edecek şekilde 12 ilde gerçekleştirilen araştırma sonucunda; 15-60 yaş arası kadın (yüzde 50) ve erkek (yüzde 50) bireylerle görüşüldü. Görüşmeler, CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri) tekniği kullanılarak yapıldı.

FMCG’den otomotive, alkollüalkolsüz içeceklerden ev ve kişisel bakım ürünlerine, tekstilden finansa çok geniş bir yelpazede gerçekleştirilen araştırmadaki 29 ana kategori şunlar: Bisküvi, Çikolata, Dondurma, Süt ve Süt Ürünleri, Alkolsüz İçecekler, Bira, Rakı, Fast Food Zinciri, Kozmetik / Kişisel Bakım Ürünleri, Çamaşır Temizlik Ürünleri, Cep Telefonu, Bilgisayar, Ev / İş / Cep Telefonu Hattı, GSM Operatörü, İnternet Servis Sağlayıcı, Haber Sitesi, TV Kanalı, Gazete, Beyaz Eşya / Ev Elektroniği, Konut / İnşaat, Banka, Kredi Kartı, Süpermarket, Havayolu, Otomotiv, Giyim, Ayakkabı, Benzin İstasyonu ve Lastik.

KATEGORİ ÜSTÜ SONUÇLARA GÖRE…
Kategori bazında tüketicilerin ‘samimi’ olarak niteledikleri markalara geçmeden önce, araştırmanın kategori üstü sonuçlarına bir bakalım. Ipsos ASI Reklam Araştırmaları Genel Müdürü Özlem Bulut’un da vurguladığı üzere, hemen her araştırma raporunda gördüğümüz markaların temel performans kriterleri piramidi bilinirlik ile başlıyor; yakınlık, ardından tercih, sadakat gibi ilişkinin yoğunluğunun arttığı basamaklarla ilerliyor. Bu çerçevede, tüm kategorileri göz önünde bulundurarak samimiyeti en çok dile getirilen markanın Nokia olduğunu görüyoruz. Gerek pazarlama stratejileri gerekse bunu tüketiciye aktarma şekli ile son 3 yıldır yine Ipsos KMG ile yürüttüğümüz Lovemarks araştırmasında da ilk sırada yer alan Nokia, Türk tüketicisinin en samimi bulduğu marka.

Araştırmanın detayları MediaCat dergisi Kasım sayısında…

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.