En sağlıklı ambalaj, cam ambalaj

Yiyeceklerle tepkimeye girmeyen ve hiçbir kimyasal madde sızdırmayan cam ambalajlar; en ideali, en sağlıklısı.

08.06.2012 - 00:00 | MediaCat

Günlük hayatımızda yaygın olarak kullandığımız bazı ambalaj malzemelerinin seçimi de en az sağlıklı meyve sebze seçimi kadar önem taşıyor. İçindeki yiyeceklerle tepkimeye girmeyen ve hiçbir kimyasal madde sızdırmayan cam ambalajlar; en ideali, en sağlıklısı.

SGS Türkiye Tüketici Ürünleri Bölümü Gıda Birimi Teknik Satış Yöneticisi Nur Altuğ, sağlıklı mutfak alışverişi yaparken ambalajlı ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor: “Öncelikle ürünün ambalajının hasar görmemiş ve son kullanma tarihinin geçmemiş olması gerekir. Konserve gıdalarda mikrobiyal bozulmalar sonucu açığa çıkan gaz nedeniyle kutunun tepesi veya tabanında tümsekler oluşur, bu noktaların mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Plastik ambalajlar genelde, kullanım alanına uygun özellikler kazandırmak amacıyla üretim sürecinde eklenen kimyasallar nedeniyle çok çeşitli katkı maddeleri içerir. Plastiklerin gıda saklamada kullanımı esnasında zararlı katkı maddeleri, gıdalara ve içeceklere geçerek hormon bozucu, kanserojen etki oluşturabiliyor. Bu nedenle tüketicileri ambalajlı ürünlerin seçiminde  dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.”
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.