En ilham verici dijital reklamlar

Internet Advertising Bureau'nun (IAB) Ağustos 2011'de yayınladığı araştırmaya göre video ve arama reklamları diğer dijital reklam türlerine göre tüketiciyi etkilemek konusunda en ilham verici olanlar

19.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Internet Advertising Bureau’nun (IAB) Ağustos 2011’de yayınladığı araştırmaya göre video ve arama reklamları diğer dijital reklam türlerine göre tüketiciyi etkilemek konusunda en ilham verici olanlar.

Dijital dünyada tüketicilerin yaklaşımını değerlendiren araştırmadaki verilere göre son 6 ay içinde video ve arama reklamlarını görüntüleyenlerden yüzde 41’i reklamlardan kaynaklanan bir eylemde bulunmuş.

IAB’nin verilerine göre reklamların tüketiciyi harekete geçirme oranlarında, video reklamlarını yüzde 37 oranla email ve banner reklamlar takip ederken, sosyal medya reklamlarının yüzde 28, mobil/akıllı telefon reklamlarının yüzde 17 etkili olduğu belirtilmiş. Toplamda dijital reklam görüntüleyen tüketicilerin yüzde 59 reklamlardan kaynaklanan bir eylemde bulunmuş.

Bağlantı ilgiyi artırıyor

İnsanlara dijital ortamda en çok hangi reklamların ilgilerini çektikleri sorulduğunda en popüler cevabın şaşırtıcı olmayan bir biçimde bağlantılı reklamlar olduğu ortaya çıkmış. Bu cevap içinde katılımcıların yüzde 33’ü reklamın yayınladığı sitenin içeriğle arasındaki bağlantının, yüzde 33’ü kendilerinin arama yaptıkları sebeblerle ortak reklamlar çıkmasının (araba araması yaparken, araba reklamlarının çıkması gibi), yüzde 30’u yaşadıkları yerle ilgili lokasyon temelli reklamların ve son olarak yüzde 29’u yaş, cinsiyet, gelir temelli oluşturulan reklamların daha etkili olduğunu dile getirmiş.

 

Araştırmada ortaya çıkan diğer bir ilginç sonuçsa zengin tüketicilerin dijital reklamlarda daha çok reklamın sitenin içeriğiyle bağlantılı olup olmamasına ve lokasyona önem verdikleri; yaş veya cinsiyet temelli oluşturulan reklamların daha az dikkatlerini çektiğini ortaya koyması.

Bunun yanı sıra, komik ve beklenmedik reklamların tüm gelir grupları için reklama olan ilgiyi yüzde 30 artırdığı belirtilmiş.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.