En çok tanınan su markaları

İçinde bulunduğumuz kuraklık günlerinde suda rekabet gittikçe kızışıyor. Şişelenmiş su pazarına ve bu pazarda faaliyet gösteren markalara ilişkin...

03.09.2007 - 10:07 | MediaCat

İçinde bulunduğumuz kuraklık günlerinde suda rekabet gittikçe kızışıyor. Şişelenmiş su pazarına ve bu pazarda faaliyet gösteren markalara ilişkin rakamlara yakından bakıldığında bu rekabet daha iyi görülebiliyor.

Pazar yüzde 34 büyüdü

Perakende satış noktalarında takip edilen şişelenmiş içme suyu pazarı* son 12 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre cirosal bazda %34 büyüyerek 310,9 milyon YTL ciroya, miktar bazında ise %26 büyüyerek 788 milyon litre satış hacmine ulaştı.

Sişelenmiş Su pazarını oluşturan segmentler incelendiğinde 500;1500 ve 5000 ML’lik ambalaj segmentlerinin pazarın yaklaşık %90’ını oluşturduğu görülüyor. %42,6 lık ciro payı ile 500 ml’lik ambalaj segmentinin en önemli segment olduğu ve bu segmenti sırasıyla %23’lük pay ile 5000 ve 1500 ML’lik segmentlerin takip ettiği görülüyor. Diğer segmentlerin ise kategorideki ciro payı oldukça düşük seviyelerde kaldı.

Şişelenmiş içme suyu pazarındaki ürünlerin satış dağılımı incelendiğinde satışların geleneksel kanalda yoğunlaştığı görülüyor. Satış dağılımının bu şekilde gerçekleşmesinde impulse ürün kategorisinde bulunan ve şişelenmiş içme suyu pazarının %42’sini oluşturan 500 ML’lik şişe suyun geleneksel kanaldaki ağırlığı rol oynuyor. Son 12 aylık dönemde, ciro bazında gerçekleşen satışların %52’si orta market ve bakkallarda, %30’u süpermarketlerde, geriye kalan % 17’e yakını ise diğer kanallarda gerçekleşmiştir.

Şişelenmiş içme suyu pazarında faaliyet gösteren başlıca firmalar ise Aroma, Aytaç,Buron,Coca-Cola,Danone,Erikli,Fatsu,Gıdasa,Karsu,Pınar,Pepsi,Sağlık,Sultan ve Özkaynak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.