Elmayı bağışlaması için Papa’ya açık mektup

Dole'un talebi elmanın İlk Günah'la değil, ilk sağlıklı atıştırmalık olarak anılması.

06.07.2022 - 11:44 | Sencer Uçar

Elmayı bağışlaması için Papa'ya açık mektup

Gıda markası Dole, Hıristiyan inanışına göre Adem ve Havva’nın Cennet’ten kovulmalarına neden olan İlk Günah hadisesinin yasaklı meyvesi elmanın aklanması için harekete geçti. Marka, Dünya Meyve Günü’nde İtalyan La Repubblica gazetesinde tam sayfa açık mektup yayımlayarak elmanın bağışlanmasını talep etti.

Grey Londra’nın hazırladığı ilanda elmanın bir meyvenin başına gelebilecek en ağır PR faciasına maruz kaldığı, üstelik İncil’deki ağaç meyvesinin Yunancadan Latinceye elma olarak geçmesinden kaynaklı çeviri hatasının da kurbanı olduğu ifade ediliyor. İlk Günah’ta geçen meyvenin yerini patates kızartması gibi sağlıksız yiyeceklerin alabileceğini öneren markanın bir diğer önerisi ise elmanın “İlk Sağlıklı Atıştırmalık” unvanını alması.

Değişiklik istemelerinin cesur ve provokatif bir talep olduğunu bildiklerini ancak Papa’ya ya da Kilise’ye karşı bir saygısızlık niyetinde olmadıklarını söyleyen Dole Paketli Yiyecek ve İçecek Grubu Başkanı Pier Luigi Sigismondi, yanlış tanıtımına çözüm getirebildikleri taktirde elmanın faydalarına odaklanan, herkesi sağlıklı besine ulaştırma amaçlarıyla da tutarlı bir global anlatıyı hayata geçirebileceklerini ifade etti.

KÜNYE

  • Reklamveren: Dole
  • Reklam Ajansı: Grey Londra
Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.