MediaCat

Elişiyle çözülemeyecek bir sorun

Greenpeace Fransa’dan hava kirliliğine dikkat çeken bir animasyon filmi.

Elişiyle çözülemeyecek bir sorun

Fransa Ulusal Halk Sağlığı Kurumu verilerine göre, hava kirliliği nedeniyle ülkede her yıl 46 bin erken ölüm yaşanıyor. Dünya geneline bakıldığındaysa hava kirliliğinin yol açtığı erken ölüm sayısı her yıl 5,5 milyon seviyesinde.

Hava kirliliği konusunda farkındalık yaratmak isteyen Greenpeace Fransa, reklam ajansı 84.Paris işbirliğiyle Noel öncesinde Fransızlara dokunaklı bir animasyon filmiyle sesleniyor.

Greenpeace Fransa’nın ulaşım ve iklimden sorumlu ismi Sarah Fayolle, hiçbir maskenin hava kirliliğine çare olamayacağı mesajıyla noktalanan filmi, “Günümüz Fransa’sında her dört çocuktan üçü hava kirliliğinden kaynaklı tehlikelere maruz kalıyor. Astım, erken doğum, kardiyovasküler sorunlar, kanser… Trafikten başlayarak, bu sorunların kaynaklarıyla mücadele etmeliyiz” sözleriyle değerlendiriyor.

84.Paris Ortak Başkanları ve Kreatif Direktörleri Olivier ve Hervé Bienaimé, filme dair düşüncelerini şu şekilde açıklıyor: “Bu filmle, Noel hikâyelerinin ruhuna ve kodlarına saygıda kusur etmeyen ama bir yandan da ahlak konusunda ahkam kesmekten uzak bir farkındalık mesajına sahip bir hikâye yazmak istedik. Bu Noel hikâyesi ikili bir okuma sunuyor. İlk olarak, dokunaklı ve pozitif duruyor ve kendimizi soğuktan korumayla ilgiliymiş gibi görünüyor. Ama finalindeki şok, elimizde efektif bir çözümü bulunmayan, çok daha vahim bir sorunu, hava kirliliğini ortaya koyuyor”.

Filmin yönetmeni Anna Mantzaris, “Stop motion’ın büyülü bir tarafı var. Nesnelere ve karakterlere ekranda hayat bulma şansı tanıdığı gibi, aktarılabilecek hikâyelerin de sınırı yok. Titizlik gerektiren bir süreç ama sonunda hem merak uyandırıyor hem de izleyicinin kalbine dokunuyor” diyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.