Dünyanın en pahalı kenti Moskova

Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova, dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında ilk sırada yer aldı. Sıralamada Londra bu yıl üç sıra birden yükselerek, beşincilikten ikinciliğe yükseldi. Sıralamada Moskova ve Londra'yı Seul, Tokyo ve Hong Kong izliyor. İstanbul ise bu yıl sıralamada onbeşincilikten otuzsekizinciliğe düştü.

18.06.2007 - 13:39 | MediaCat

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova, dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında ilk sırada yer aldı. Sıralamada Londra bu yıl üç sıra birden yükselerek, beşincilikten ikinciliğe yükseldi. Sıralamada Moskova ve Londra’yı Seul, Tokyo ve Hong Kong izliyor. İstanbul ise bu yıl sıralamada onbeşincilikten otuzsekizinciliğe düştü.

Merkezi New York’ta bulunan danışmanlık kuruluşu Mercer Human Resource Consulting’in araştırması tüm kıtalardan 143 kenti, barınma, ulaşım, gıda ve giysi gibi 200’den fazla gideri hesaplayarak sıralandırıyor. Şirkete göre Moskova’nın geçtiğimiz yıl ki gibi ilk sırada yer almasının temel nedenleri, konaklama giderinin çok yüksek olması ve Rus rublesinin Amerikan doları karşısındaki konumu.

Moskova’da bir kahvenin ortalama fiyatı 8 YTL’den fazla. Moskova’yı geçen yıl listede dördüncülükten birinciliğe çıkaran ise, emlak fiyatlarının neredeyse iki kat artması olmuştu. Bu yıl da, yine emlak fiyatlarındaki artış ve İngiliz Sterlini’nin Amerikan Doları karşısında değerlenmesi, Londra’yı sıralamada yükselten nedenler oldu.

Sıralamada ilk on şöyle: Moskova, Londra, Seul, Tokyo, Hong Kong, Kopenhag, Cenevre, Osaka, Zürih ve Oslo. Euro’nun da değer kazanmasıyla bu yıl en pahalı kentler sıralamasında ilk onda, altı Avrupa kenti yer aldı. Bir zamanlar dünyanın en pahalı kentleri arasında yer alan New York ise, bu yıl, ilk onun da dışına çıkarak, onbeşinciliğe düştü.

Listenin son sırasında ise 2006’da olduğu gibi, yine Paraguay’ın başkenti Asuncion var.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.