Dünyanın en değerli bankacılık markası belirlendi

Finans dünyasının prestijli yayını Banker Dergisi tarafından En Büyük 500 Finans Markası sıralamasında dünyanın en

19.02.2008 - 16:38 | MediaCat

HSBC Bank, finans dünyasının prestijli yayını Banker Dergisi tarafından En Büyük 500 Finans Markası sıralamasında dünyanın en değerli bankacılık markası olarak seçildi.

HSBC Banker Dergisi tarafından yapılan En Büyük 500 Finans Markası sıralamasında, en yüksek marka reytingi alan üç ‘A’ reytingi ile dünyanın en değerli bankacılık markası oldu. HSBC aynı zamanda üç ‘A’ reytingine layık görülen tek banka oldu. Her sektörden dünyanın en değerli markalarının belirlendiği Interbrand çalışmasının geçen seneki sıralamasında bir önceki seneye göre 5 sıra atlayarak 23. sıraya yerleşen HSBC, çalışmada yer alan 40 şirket arasında en yüksek performans gösteren ikinci şirket de olmuştu. Bugün yapılan duyuru HSBC’nin geçen seneki başarısını tamamlar nitelikte oldu.

HSBC Grup Pazarlama Başkanı Chris Clark konuyla ilgili olarak, “Yalnızca 10 sene gibi bir süre içinde, HSBC çok güçlü bir varlık olmuştur. Markamızın gücünden destek alarak, gelişmekte olan pazarlara odaklanacağız. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok müşterimiz, gün geçtikçe daha fazla uluslararası boyuta sahip hizmet ve çözümler arıyor. Bu konuda onlara en etkin şekilde hizmet verebilecek konumdayız ve güvenilir markamız sayesinde gelişen trendlere en kısa sürede adapte olabiliyoruz.” dedi.

Clark sözlerine, “Müşterilerimizin uluslararası boyutlu çözüm ve hizmet beklentisini karşılama kapasitemize en iyi örnek, geçtiğimiz sene Eylül ayında piyasaya sunduğumuz HSBC Premier’dir. HSBC Premier sürekli kendini geliştiren markamızı en iyi temsil eden çalışmadır. Premier müşterilerimiz artık 37 değişik ülkede hesap açabilmektedir. Bizler de şube ağımız ve kendilerine müşteri memnuniyetine adamış olan müşteri ilişkileri müdürlerimiz sayesinde dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bu müşterilerimize yardımcı olabiliyoruz.“ diye devam etti.

Banker Dergisi Yazı İşleri Müdürü Brian Caplen da çalışma ile ilgili olarak, “Bankalar her geçen gün markalarının değerinin ve bu değerin tüm faaliyetlerinde ve tüm coğrafyalarda ne kadar etkili olduğunun daha fazla bilincine varıyorlar. Banker Dergisi, Brand Finance ( Finans Markası) dergisi işbirliği ile marka değerleri ile ilgili bu benzersiz çalışmaya imza attı. Bu sene gerçekleşen bu çalışmada en yüksek reytingi alan HSBC’yi kutluyoruz.” dedi.

Banker Dergisi’nin bu seneki sıralamasında göze çarpan unsurların başında, Çin bankalarının son yıllardaki hızlı atılımları sayesinde uluslararası camiada önemli roller üstlenmeye başlaması, geliyor. Sıralamada en iyi 25 marka arasında üç Çin markasının yer alması, Çin’in global ekonomide gittikçe artan önemini de gözler önüne seriyor.