Dünyadaki en büyük 25 reklam pazarı

Türkiye geçtiğimiz yıl tahmini 3 milyar dolarlık reklam harcamasıyla 25'inci sırada yer alıyor.
19.02.2014 - 08:38

Zenith Optimedia düzenli olarak her yıl ana akım medyadaki reklam harcamalarından yola çıkarak dünyadaki reklam pazarını değerlendiriyor. Advertising Age dergisinin Türkçe versiyonunda Zenith Optimedia raporunun kapsamlı bir değerlendirmesi yer alıyor.

2012 ve 2013 verilerinin karşılaştırmalı şekilde yer aldığı rapor, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da dünyadaki en büyük reklam harcamasının ABD’de yapıldığını gösteriyor. 2012’de 161 milyar dolar civarındaki reklam yatırımı geçtiğimiz yıl 167 milyar dolara yaklaştı. İkinci sırada Japonya yer alırken, üçüncü sırada 41 milyar dolara yakın reklam yatırımıyla Çin bulunuyor.

Türkiye geçtiğimiz yıl tahmini 3 milyar dolarlık reklam harcamasıyla 25’inci sırada yer aldı. Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunun geçtiğimiz yıl reklam yatırımlarında küçülme yaşamış olması rapordaki dikkat çekici noktalardan biri.

2013 yılında ülkelere göre kişi başına düşen reklam harcamasına baktığımızda ilk sırada 734 dolarlık harcama ile İsviçre’nin yer aldığını görüyoruz. İkinci sırada 556 dolarla Avustralya yer alırken 529 dolarla ABD üçüncü sırada yer alıyor. ABD’yi, kişi başına 500 dolarlık reklam harcamasıyla Avusturya’nın takip ettiğini görüyoruz. Türkiye ise kişi başı 43 dolarlık reklam harcamasıyla 22’nci sırada yer alıyor. Türkiye’yi Çin, Endonezya ve Hindistan takip ediyor.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Dünyadaki en büyük 25 reklam pazarı

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.