MediaCat

Dünyada 128, Türkiye’de 50

Coca-Cola ülkemizdeki 50’nci yılını kutluyor.

Dünyada 128, Türkiye’de 50

Dünyanın en değerli markalarından biri olan 128 yaşındaki Coca-Cola ülkemizdeki 50’nci yılını kutluyor. Marka, bu kapsamda ismini Türkçeleştirerek ‘Koka-Kola’ olarak ambalajlara taşıdı. Çeşitli araştırmaların sonuçlarından yola çıkan Coca-Cola ekibi 50’nci yıla özel bir reklam kampanyası ile Türk tüketicisine teşekkür etti. Coca-Cola Gazlı İçeçekler Genel Müdürü Sedef Salıngan Şahin yeni kampanyayla ilgili şunları söylüyor: “Bulunduğumuz bu topraklar, çok özel tarihi ve kültürel bir zenginliğe sahip. Duygularını ifade ediş şekliyle de çok özel, tercüme edilemeyecek ifadelere sahibiz. Coca-Cola olarak, yarım asırlık yolculuğumuz boyunca aynı duyguları paylaştığımız, aynı dili konuştuğumuz mesajını vermek istedik.”

Coca-Cola Türkiye 50 yaşında

Pozitif değerlerimiz

Coca-Cola 50’nci yıl kampanyasından önce Türkiye’nin Pozitif Değerleri Araştırması’nı detaylı şekilde inceledi ve şunları gördü: Ülke olarak pozitif değerlerimiz; aile, bir arada yaşama kültürü, dayanışma, yardımseverlik, komşuluk, fedakârlık, hoşgörü, sürpriz, umut ve iyimserlik kavramlarının etrafında şekilleniyor. Araştırmada ortaya çıkan mutluluk unsurları ise; iyimserlik, kolektif yaşam deneyimleri, fedakârlık, çocuk sevgisi, yakın çevreye duyulan güven, sağlıklı olma hali ve mevcut koşulları kabullenme hali olarak tanımlanıyor.

Marka mutluluk temasını zaten çok uzun yıllardır kullanıyor. Kapsamlı araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizde mutluluğun birincil kaynağı, yüzde 70 oranında aile. Araştırmaya göre, “Düzgün bir aile hayatına sahip olmak toplumda itibar sağlıyor ve gençler kararlarında en çok anne ve babalarından etkileniyor.” Bu durum, mutluluk konusunda ailenin merkezde olduğunu gösteriyor. Yani aile, mutluluk, dayanışma ve eğlenceyi tanımlıyor. Birleşmiş Milletlerin Mutluluk Raporu’nda, Türkiye 156 ülke arasında 77’nci sırada yer alıyor. 2012 TÜİK’in Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nda ise, Türk toplumunun yüzde 61’i mutlu / çok mutlu hissettiğini söylemiş. Tüm bu araştırma sonuçlarından yola çıkan Coca-Cola ekipleri 50’nci yıl kampanyası stratejisini oluşturdu ve bu kampanya için reklamcı Karpat Polat’la çalıştı.

En yaygın isimler

Coca-Cola isim listesiCoca-Cola’nın bir başka başarılı projesi ise geçtiğimiz yıla damgasını vuran ‘Bu Coca-Cola Senin İçin’ kampanyasıydı. Coca-Cola’nın globalde Facebook’ta başlattığı kampanya daha sonra Coca-Cola ambalajlarının üstünde devam etti. Coca-Cola logosu yerine kişi isimlerinin yer aldığı kampanya için Coca-Cola yetkilileri IPSOS ile bir araştırma yürüttüler. Türkiye temsili 300 hanede yapılan araştırmada Türkiye’de en çok kullanılan 100 kadın, 100 erkek ismi belirlendi. Bu isimlerden oluşan ambalajlarla yaklaşık 200 milyon Coca-Cola üretildi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.