Dünya durduğunda

Danimarkalı sivil toplum kuruluşu Mary Vakfı'ndan pandeminin gençler üzerindeki etkisine farklı pencereden bakan kampanya.

21.05.2021 - 18:13 | Simge Şenses

Dünya durduğunda

Kendilerini sosyal olarak izole ve toplumdan dışlanmış hisseden bireylerin yaşamlarını iyileştirmeyi ve onlara aidiyet duygusu aşılamayı misyon edinen Danimarka merkezli sivil toplum kuruluşu Mary Vakfı, “When the World Stopped” isimli yeni kampanyasıyla pandemi sebebiyle zorunlu hale gelen izolasyon sürecinden etkilenen gençlere yalnız olmadıklarını hatırlatıyor.

Vakıf için Mayday Films ve No Sleep Switzerland tarafından yaratılan kısa filmde kamera, bir bisiklet kazasında, ev partisinde ya da yolda arkadaşlarıyla selfie çekildikleri esnada hayatları donup kalan gençler arasında dolaşıyor. Son olarak kadraja penceresinin dışındaki hareketsiz dünyanın acımasız gerçekliğiyle baş etmeye çalışan bir genci yerleştiren film, “2020’de Dünya durdu ve yalnızlık çeken gençlerin sayısı üçe katlandı. Zorluk yaşadığını düşündüğünüz bir arkadaşınız varsa temasa geçin” mesajıyla son buluyor.

Filmin yönetmeni Martin Furze, yapımın ardındaki fikri şu sözlerle açıklıyor: “Filmin ilham kaynağı, tüm sosyal etkileşimlerin bir anda durduğu son bir yıldır gençlerin hissettiği yalnızlık. Sanat yönetimi ve prodüksiyon tasarımı, çarpık ve son derece stilize bir dünya yaratmak için birlikte çalıştı. Filmin atmosferi ve yarattığı his gençlerin dilinden konuşuyor ve kendilerinden bir parça bulabilecekleri tuhaf, paralel bir dünyayı ekrana getiriyor.”

Kaynak: shots.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.