Bir pilot kızının havacılık tutkusu

Doğru Zamanda Doğru Yerde'nin bu ayki konuğu kalkan her uçağın inişini de gözleyen Çağanur Atay Uçtu.

03.10.2018 - 12:12 | MediaCat

Bir pilot kızının havacılık tutkusu

Gözünü uçaklarla açmış bir isim Çağanur Atay Uçtu. Pilot olan babası sebebiyle havacılığın kendisi için bir tutku olduğunu söyleyen MediaMarkt Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü ile “çok özel bir figürün adını yaşatıyor dediği Sabiha Gökçen Havalimanı’ndayız.


Çekim-kurgu: Fatih Yürür

Serideki tüm konuklarımızdan biraz daha özel bir yeri var havacılığın sizde. Sebebini paylaşır mısınız?

Havacılık benim için bir tutku çünkü babam pilot. Gözümü uçaklarla açtım diyebilirim. Genelde ailenin erkek çocukları yaşatır bu tutkuyu ama ben tek çocuğum, o yüzden babamın uçma tutkusunun bir ortağı da ben oldum. Uçak sesi her zaman içimi titreten bir sestir. Ne zaman kalkan bir uçak duysam, bir pilot kızı olarak otomatikman onun inişini de beklemeye başlarım.

1 Mayıs 2008 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nın terminal işletmesini devralan İSG, aradan geçen 10 yılda toplam 200 milyonun üzerinde yolcuya ev sahipliği yaptı.

Uçmak böyle bir tutkuyken, havalimanları da bu tutkunun yaşadığı yuvalar haline geliyor tabii. Çok canlı, yaşayan ve çok girift yapıda organizasyonlar. Bir perakendeci, pazarlamacı veya iletişimci gözlüğüyle baktığımda da her zaman hayranlık duyduğum bir yapı. İşin güvenliği, uçuşu, yolcusu, müşterisi, perakendesi, hava koşulu, ulaşımı… Bu alanda çalışan herkesin emeklerine sağlık.

Siz de işi yoğun bir uçuş trafiğini beraberinde getiren isimlerden misiniz?

MediaMarkt’ın Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarından sorumlu olmak, yeni yaptığımız genişleme planına bağlı olarak düzenlediğimiz organizasyonlar ve açılışlar, iş sebebiyle sık sık seyahat etmeme neden oluyor. Bir yandan da yurtdışında bir holdinge bağlıyız. Hal böyle olunca yurtdışı toplantılarımız, takip etmemiz gereken fuar ve organizasyonlar, seyahatler için bir sebep oluyor.

İş dışındaki seyahat yoğunluğunuz nasıl?

Kişisel olarak da seyahatlerim oluyor tabii. Ben İzmirliyim, ailem orada yaşıyor. Onları da sık sık ziyaret ediyorum. O da bir başka vesile benim için. Sanıyorum ayda en az sekiz kere yolum bir havalimanına düşüyor.

Burayı ne sıklıkta kullanıyorsunuz peki?

Bir pilot kızının havacılık tutkusuSabiha Gökçen benim sık kullandığım bir havalimanı. Bu söylediğim kesinlikle büyüklükle alakalı veya bir karşılaştırma değil, burası bana butik bir his veriyor. Son derece konforlu ve pratik buluyorum Sabiha Gökçen’i. İşyerim 4. Levent’te ve üçüncü köprü bağlantı yoluyla birlikte buraya ulaşımım son derece konforlu bir hale geldi. Havalimanına girdikten sonra da süreçler çok hızlı akıyor. Müşteri yolculuğu açısından da güzel planlanmış bir yer burası. Dolayısıyla burayı sık kullanıyorum. Hepsinin ötesinde, ben Sabiha Gökçen’in ismine de vurgunum. Kadınların yalnızca kargo uçaklarında görev alabildikleri bir dünyada, Atatürk Türkiye’sinin kadınlara verdiği değeri de gösteren bir figür kendisi. Dünyanın ilk kadın pilotlarından biri ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu. Dolayısıyla çok özel bir figürün adını yaşatıyor burası.

Havalimanlarında ufak alışverişler de yapılıyor malum. Siz de havalimanı alışverişi olan konuklarımızdan mısınız?

Havalimanlarında hayat hızlı akıyor tabii. Hemen gerekli işlemleri yapıp, uçağa binmeden önce lounge’da son kez işleri toparlıyor ve uçağa geçiyoruz. Bunlardan önce uğradığım bir iki ufak durağım var. Bir tanesi kızım nedeniyle. Kendisi yolculuğa gittiğimde benden ayrı kaldığı için hüzünleniyor. Buna karşılık küçük sürprizler bekliyor benden. Bu küçük sürprizler için de havalimanlarındaki oyuncakçı ve kitapçılar benim için vazgeçilmez adresler.

Bir de tabii biz hanımların hayatı hiç kolay değil. Hem çok yoğun çalışıyoruz hem çok seyahat ediyoruz hem de kişisel bakımımızı ihmal etmemeye çalışıyoruz. Böyle olunca da kişisel bakım mağazaları bir diğer sık uğradığımız adres oluyor havalimanlarında.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.