Doğan TV’ye Alman ortak

Doğan Yayın Holding, Doğan TV Holding A.Ş.'nin yüzde 25'ini 375 milyon avroya, Almanya'nın önde gelen medya grubu Axel Springer'e satıyor.

17.11.2006 - 00:00 | MediaCat

Doğan Yayın Holding (DYH) yüzde 99.51 iştiraki olan ve bünyesinde Kanal D, CNN Türk ve Star TV gibi kanalları ve radyo istasyonları bulunduran Doğan TV Holding A.Ş.’nin yüzde 25’ini 375 milyon avroya Alman medya devi Axel Springer’e satıyor. Bu hisse satışıyla Türk medya sektörüne bugüne kadarki en büyük doğrudan yabancı sermaye girişi gerçekleşmiş olacak.
Satış, Doğan TV’nin tüm hisseleri için 1.5 milyar avro toplam değer üzerinden yapıldı. İşlem sonrasında, Axel Springer, Doğan TV’nin yedi kişilik yönetim kurulunda iki üyeyle temsil edilecek. Satış işlemi, Axel Springer’in Doğan TV’de yapacağı inceleme çalışmalarının sonuçlanmasının ardından ve gerekli yasal izinlerin alınmasını takiben gerçekleştirilecek. Satış sözleşmesini DYH Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ve Axel Springer İcra Kurulu Başkanı (CEO) Dr. Mathias Döpfner birlikte imzaladı.

Kaynak: www.radikal.com.tr