Distopyaya adım adım

Çin'de Black Mirror bölümünü anımsatan bir manzara.

01.11.2018 - 17:34 | Gönül Hadımlı

Distopik dizi Black Mirror’ın tüyler ürperten bölümlerinden birisi olan “Nosedive”da bireylerin, toplum içerisindeki davranışlarına göre diğer insanlar tarafından puanlandığı ve belirli bir puan altında kalanların kırmızı listeye düşerek, gündelik hayattaki kimi aktivitelerden mahrum bırakıldığını izlemiştik.

Nosedive’a benzer şekilde Çin Halk Cumhuriyeti de bireylerin toplumdaki davranışlarının, belirli bir sosyal kredi sistemi üzerinden ödüllendirileceği ya da cezalandırılacağı bir sistemin hayata geçirileceğini dillendirmişti.

Anlaşılan o ki, Nosedive’da tasarlanan sosyal kredi sistemi, gerçek hayatta da yavaş yavaş karşımıza çıkmaya başlıyor. Zira gazeteci James O’Malley’in trenle Şangay’dan Pekin’e giderken tanıklık ettiği anons, yolcuların davranışlarına dikkat etmeleri gerektiğini ve uygunsuz davranışların kişisel kredilerini olumsuz etkileyeceği söylüyordu.

O’Malley’in Twitter’da paylaştığı videoda kadının, “Uygunsuz davranışlar sergileyen ya da kamu alanında sigara içen bireyler düzenlemelere göre cezalandırılacaktır ve davranışları, bireysel kredi bilgi sistemine kaydedilecektir” dediği işitiliyor.

Her ne kadar anonsta geçen düzenlemelerden kastedilenin ne olduğu tam olarak belirtilmese de Çin Halk Cumhuriyeti’nin distopik bir diziden çıkma fikirleri gerçekleştirdiğine hepimiz tanıklık edecekmişiz gibi duruyor. Ayrıca, ülkenin Siçuan eyaletinin başkenti Çengdu’da da sokak ışıkları yerine geçmesi için uzaya yapay zekâ destekli bir ay gönderilmesi de planlar dahilinde.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.