MediaCat

Disney+’ın abone sayısında sert düşüş

Paylaşılan üçüncü çeyrek raporuna göre Disney+ son üç ayda 12 milyona yakın abone kaybetti.

Disney+'ın abone sayısında sert düşüş

Disney üçüncü çeyrek raporunu paylaştı. Rapora göre platform son üç ayda 11,7 milyon abone kaybetti ve toplam abone sayısı dünya çapında 157,8 milyondan 146,1 milyona geriledi.

Abonelik kaybının büyük kısmı, Disney+ Hotstar abonelerinin yüzde 24 düşüşle 52,9 milyondan 40,4 milyona gerilediği Hindistan’da gerçekleşti. Bunda platformun ülkenin çok takip edilen kriket ligi Indian Premier League’in (IPL) yayın haklarını kaybetmesi büyük rol oynadı. Viacom ve Reliance Industries ortak girişimi Viacom18 ligin yayın haklarını 2,6 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Disney+ abonelerinin yaklaşık 3’te 1’i Hindistan’da yaşıyor. Dolayısıyla kriket takipçilerinin iptal ettiği aboneliklerin globaldeki tabloyu bu denli etkilemesi sürpriz değil. Başka bir açıdan bakmak gerekirse, Disney+ Hotstar denklemden çıkarıldığında platformun uluslararası yayın aboneliklerinin aslında 1 milyon arttığını söylemek de mümkün.

Gelirlerini artırmak için abonelik ücretlerine zam yapmayı planlayan Disney+, reklamsız aboneliğinin aylık ücretini 3 dolar artırarak 12 Ekim’den itibaren 13,99 dolar olarak güncelleyecek. CEO Bob Iger, “Fiyatlandırma stratejimizin ne olması gerektiğini ya da ne olabileceğini gerçekten anlamadan önce işimizi gerçekten hızlı büyüttük” dedi.

İnsanların şifre paylaşımı yoluyla abonelik satın almadan içerik tüketmelerinin önüne geçmek için Disney+’tan da Netflix gibi bir şifre paylaşımı engeli hamlesi gelebilir. Iger şimdilik detay vermese de şifre paylaşımının Disney+ abonelikleri üzerindeki etkisi hakkında “Bu önemli bir konu. Şifre paylaşımını ortadan kaldırmanın aboneliklerdeki büyümeyi ne kadar etkileyeceğini henüz bilmiyoruz” yorumunda bulundu.

Iger, şirketin 2024 yılında şifre paylaşımının azaltılmasına odaklanmaya başlayacağını ve yöneticilerin bunu “büyümek için gerçek bir şans” olarak gördüğünü de belirtti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.