Disney’den dijital kuşak araştırması

Avrupa'da 6 ülkede 8-14 yaş arasındaki 3 bini aşkın çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucu, çocukların yüzde 95'inin internet ile bilgisayarların kendileri için önemli olduğunu düşündüğünü...

21.01.2010 - 00:00 | MediaCat

Avrupa’da 6 ülkede 8-14 yaş arasındaki 3 bini aşkın çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucu,
çocukların yüzde 95’inin internet ile bilgisayarların kendileri için önemli olduğunu düşündüğünü, hemen hemen yarısının bu temel araçların olmadığı bir dünyayı hayal bile edemedikleri ortaya çıktı.

Yeni çocuk kanalı Disney XD için sürdürülen araştırmalar çerçevesinde, dijital ortamda yetişmeleri nedeniyle önceki kuşaklardan temel bir farkı olan XD Kuşağı; yani X Kuşağından anne-babaların 1995-2001 arasında dünyaya gelen çocukları diğer tüm kuşaklardan daha fazla teknolojik gelişmeye tanık oldular ve dijital eğlencenin, cep telefonlarının ya da sosyal medya kanallarının olmadığı bir yaşamı hiç tanımıyorlar.

Disney XD EMEA Araştırmadan Sorumlu Yetkili Müdürü Victoria Hardy araştırmayla ilgili şunları söylüyor: ‘Yeni bir on yıla girerken XD raporu; günümüz çocuklarının popüler manzarasını yeniden tanımlamakta ve onları toplumsal bilinci olan pozitif, içinde yaşadıkları teknolojiyi kendi yaşamlarında ve çevrelerindeki dünyada olumlu bir etki yaratmak üzere kullanan bir kuşak olarak göstermektedir.’

Araştırma sonuçları şu şekilde:

• Dijital Kuşak – XD’ler teknolojiye çok hakim olmakla  birlikte, onu yüzyüze sosyal etkileşimin yerine koymak yerine, etkileşimi  güçlendirmek için kullanıyorlar.

– En tercih edilen arkadaşlarla buluşma yöntemi hâlâ yüzyüze sosyal temas  (%30). Sonra mesajlaşma (%15), çevrimiçi sohbet (%14) ve cep telefonu (%8) geliyor.

– %95’i internet ve bilgisayarların onlar için önemli olduğuna inanıyor.

– %53’ü internetin okul dışında da arkadaşlarıyla konuşma olanağı vererek yaşamlarını geliştirdiğini düşünüyor.

– %44’ü internetin arkadaşlarıyla bağlantıyı koparmamayı kolaylaştırdığını söylüyor.

– Internetin en yaygın kullanımları konusunda ev ödevi (%59) oyunların (%74) arkasından geliyor.

• Mini-Girişimciler 

Kısmen kendilerinden önceki X Kuşağının kredi-ve-borç kültüründen kaynaklanan ekonomik krize rağmen, XD’ler erken dönemde sağlam finansal alışkanlıklar ediniyorlar.

–  %70’i harçlıklarını hemen harcamak yerine biriktiriyor.

–  XD’lerin %64’ü büyüdüklerinde bir başkasının yerine kendileri için çalışmayı istiyorlar

• Kuşağın Amaçları –  XD’lerin içinde yetiştikleri, ünlülerin etkisindeki ortama rağmen güçlü aile değerleri var ve ün peşinde koşmak yerine geleneksel mesleklere özeniyorlar

–  Geleceğin önde gelen beş mesleği veteriner hekimlik, öğretmenlik, futbolculuk, doktorluk ve polislik.

–  Her ülkede dünyada en beğendikleri kişi sorusunun yanıtı %43 anne, ardından %30 ile baba oldu.

• Yeşil Çocuklar  – XD Kuşağı çevreye özen göstermenin önemli olduğunu söylüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.