MediaCat

Diğer yarısı şeffaflığa armağan

Oatly, gıda etiketlerinde iklim üzerindeki etkilerine açıkça yer veren süt ürünleri markalarına reklam alanının yarısını hediye edecek.

Hayvansal gıda yerine yulaftan alternatif süt ürünleri üreten İsveç menşeli gıda markası Oatly, Birleşik Krallık’ta tüm yiyecek ve içeceklerin gıda etiketlerinde karbon ayak izi verilerine yer verilmesinin yasal zorunluluk olmasını talep ediyor. Gıda şirketlerinin iklim üzerindeki etkileri konusunda daha şeffaf olmaları gerektiğini savunan marka, bu talebini,  reklam alanlarının yarısını şeffaf rakipleriyle paylaşmaya gönüllü olduğunu gösteren kampanyasıyla güçlendiriyor.

Londra ve Manchester’ın yanı sıra Berlin’deki reklam panosunu ikiye bölen Oatly, panonun yarısında kendi ürününün iklim ayak izi verisini paylaşırken diğer yarısını da iklim ayak izi verilerini paylaşmaları için süt endüstrisine bağışladığını duyurmak için kullanıyor.

Oatly’nin cesaret ve şeffaflık çağrısı açıkhavayla da sınırlı değil. Birleşik Krallık internet sitesine teklif dosyası havası katan marka, basılı ve radyo reklamları gibi alternatifler için de aynı teklifi sunuyor ve aynı zamanda sektörün önde gelen bir ismini Reddit’te soru cevap etkinliğine katılmaya davet ediyor.

Oatly, 2019’dan bu yana Birleşik Krallık’taki ürün ambalajlarında iklim ayak izi verilerini paylaşıyor ve ülkedeki sera gazı emisyonlarının yüzde 2,8’inden süt üretiminin sorumlu olduğu ülkede sektörü karbon ayak izini açıkça paylaşmaya davet ediyor. Oatly’nin konuya ilişkin gerçekleştirdiği anket çalışmasına göre, tüketicilerin yüzde 55’i, şirketlerin karbon ayak izlerini yayınlamakla yükümlü olmaları gerektiğini düşünüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.