Daha az harcama eğilimindeyiz

Ipsos KMG'nin her ay gerçekleştirdiği Hane Tüketim Endeksi'nin (HTE) Temmuz ayı sonuçları açıklandı...

20.08.2008 - 14:08 | MediaCat

Ipsos KMG’nin her ay gerçekleştirdiği Hane Tüketim Endeksi’nin (HTE) Temmuz ayı sonuçları açıklandı.

HTE Temmuz ayı sonuçlarına göre hızlı tüketim ürünleri talebi hem cari fiyatlarla hem de sabit fiyatlarla (enflasyondan arındırılmış) yüzde 1 küçüldü. 2008’in ilk 7 ayında, 2007’nin ilk 7 ayıyla karşılaştırmasında ise hızlı tüketim ürünleri cari fiyatlarla yüzde 9 büyürken, sabit fiyatlarla pek fazla değişim göstermedi.

Ipsos KMG’den yapılan açıklamada: ‘2008 Temmuz ayında Hızlı Tüketim Ürünleri ticareti 2007 Temmuz ile kıyaslandığı zaman sabit fiyatlarla yüzde 5 oranında daraldı. Bu daralma hem tüketicilerin daha az harcama yapma eğiliminde olmalarından, hem de geçtiğimiz sene Temmuz ayında yapılan seçimler yüzünden ertelenen tatiller ile 2007 Temmuz ayında yüksek bir ticaret gerçekleşmiş olmasından olabilir. İlk 7 aylar değerlendirildiği zaman ise hızlı tüketim ürünlerinde bir büyüme gözükmemekte. Özellikle kişisel bakım ürünleri geçen senenin yüzde 8 altında seyretmeye devam ediyor.’ deniyor.

2008 Yılı Temmuz ayına ait “Hane Tüketim Endeksi (HTE)” raporuna göre toplam Hızlı Tüketim Ürünleri, 2008 Haziran ayına göre hem cari fiyatlarla hem de sabit fiyatlarla (enflasyondan arındırılmış) yüzde 1 küçülmektedir. Haziran 2008’den Temmuz 2008’e geçişte cari fiyatlarla Saç Bakım Ürünleri yüzde 12’lik artış göstermektedir. Et ve Et Ürünleri ise yüzde 11’lik düşüşle en fazla daralan sektör olmuştur. Sabit fiyatlarla Saç Bakım Ürünleri yüzde 11 büyürken, Et ve Et Ürünleri yüzde 11 küçülmektedir.

2008’in ilk 7 ayının (YTD Temmuz 2008) 2007’nin ilk 7 ayıyla (YTD Temmuz 2007) karşılaştırmasında ise Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri cari fiyatlarla yüzde 9 büyürken, sabit fiyatlarla ise pek fazla değişim görülmemektedir. YTD değerleri karşılaştırmasında ise cari fiyatlarla Yağlar yüzde 28 ile büyümesini sürdürürken, Vücut Bakım Ürünleri yüzde 5’le en fazla daralan sektör olmuştur. Sabit fiyatlarla ise Yağlar yüzde 16 büyürken, Vücut Bakım Ürünleri yüzde 13 küçülmektedir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.