Lovemarks & Creativity Day başladı

BWI 2016 Lovemarks & Creativity Day, 9'u 5 geçe Mustafa Kemal Atatürk için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından başladı. İlk bölümdeki oturumlarda tema başarısızlık, 2017 trendleri ve viral olmanın sırlarıydı.

10.11.2016 - 11:42 | MediaCat

Creativty & Lovemarks Day başladı

Odağına yaratıcılığı aldığı, Brand Week Istanbul 2016’nın Lütfi Kırdar ayağındaki ikinci günü Lovermarks&Creativity Day, Emre Mermer’in “Dükkan’ın Hikâyesi: Nasıl Başardı, Neden Battı” isimli sunumuyla başladı.

Creativty & Lovemarks Day başladıFinans sektöründen “dedelerimden gelen mesleğimiz” dediği hayvancılık sektörüne geçiş yapan Emre Mermer, dünya çapında yaptığı araştırmalarla kasaplıktan başlayıp Dükkan ile şubeleşmeye giderek Türkiye’yi steakhouse kavramıyla tanıştıran bir isim.

Üreticilikle başlayıp kulaktan kulağa yayılan ünüyle restoran açma kararı alarak Dükkan’ı kurduğu bilgisini veren Emre Berber, sistemin mecbur kıldığı hıza ayak uydurarak dünyanın önde gelen markalarının uzmanlarını bünyesine dahil edip işleri nasıl iyice büyüttüğünün hikayesini paylaştı.

Mermer, bu girişimiyle 2007 yılında yılın en iyi girişimcilerinden seçildi ancak işler beklenildiği gitmedi ve şu an bir şubesiyle faaliyet gösteren girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Mermer, bu noktaya gelişini şöyle aktardı:

“Plansız programsız ilerledik biraz da. Aslında büyümeyi düşünmüyordum ama kasaplıkta edindiğim müşterilerim ‘bu madeni paylaşmalısın, büyümen gerekiyor’ dediler. Üç sene ısrarımı sürdürdüm ama kırıldı. En son Cem Boyner, Nişantaşı’nın göbeğinde bir dükkan verdi ve müşterinin algısı değişti. Perakende işi, işin başında durmanı gerektiren bir iş. Uzunca bir süre etle ilgilendiğimiz için restoran işletmeyi bilmiyorduk. İyi eti bulmaktı benim işim. Şubeleşmeye birlikte öncesinde yaşadığım ve sevmediğim işime döndüm. İnsan 250 hata yapıyorsa ben 251’ini yapmışımdır. Yönetimsel, sosyal tüm hataları yapmaya başladım. Herkes artık ‘bu problemi nasıl çözeceğiz’ diye gelmeye başladı ve bir zaman sonra çark dönmez oldu.”

Şimdilerde başladığı noktaya kasaplığa geri dönen Mermer, “Dükkan markası bitti gibi görünüyor ama girişimcinin en önemli noktası markasıyla yarattığı etkidir. Dükkan’la birlikte tüm kasaplar steakhouse’a dönüştü” diyerek başarısızlıktan doğan başarısını özetledi.

2016’dan 2017’ye geçerken yeni trendler

Emre Mermer’in samimi sunumunun ardından sahne sırası J. Walter Thompson Worldwide Trend Tahminleri Direktörü Shepherd Laughlin’deydi. Laughlin, “Önizleme: 2017 Trendleri” başlıklı sunumuyla 2016’ya damga vuran ve 2017’de de benzer bir etki yaratması beklenen trendleri paylaştı.

Creativty & Lovemarks Day başladıHer yıl yenilenen ve farklı kategorilerden 100 trendin paylaşıldığı Future 100’ün 2016 versiyonunda kaydettikleri notlarla sunumuna başlayan Laughlin kültür, teknoloji ve inovasyon, seyahat/konukseverlik, sağlık, marka ve pazarlama, yeme-içme, perakende ve yaşam tarzı başlıklarında 2016 boyunca öne çıkan trendlerden bazılarını ve bu trendlerin hangi başarılı vakalara konu olduğunu anlattı.

Laughlin sunumunun sonunda Aralık ayında yayımlanacak 2017 trend raporundan ipuçları da verdi. İşte Laughlin ve JWT’deki ekibine göre 2017’de trend olacak 100 başlıktan 3’ü:

Helal Seyahat

MasterCard’ın yakın zamanda yayımladığı rapora göre Helal Seyahat sektörü 2020 yılında 20 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişecek.

Cinsiyet bağımsız pazarlama

Laughlin’e göre cinsiyet odağı olmayan pazarlama faaliyetleri 2017’ye damga vuracak. Yakın zamanda piyasaya sürülen unisex parfümlerle yavaş yavaş kendini belli eden bu trend, Milenyallerin yüzde 49’unun “cinsiyetsiz parfüm” tercih ettiğini söylemesiyle daha da anlam kazanıyor.

Artırılmış Gerçeklik

VR yılı olarak başlayan 2016’da Pokémon GO’nun yakaladığı başarı, 2017’nin Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) için yükselişe geçme zamanı olduğunu gösteriyor.

Bazı şeyler neden tutar?

Lovemarks & Creativity Day’de günün ilk kahve molasından önce sahneye dünyanın en başarılı pazarlama profesörlerinden Dr. Jonah Berger çıktı. Wharton School Pazarlama Profesörü Dr. Berger, “Bulaşıcı Etki: Bazı Şeyler Neden Tutar?” isimli sunumunda fikir, marka veya ürünlerin viral olmasını sağlayan bilimsel gerekçeleri Brand Week Istanbul katılımcılarıyla paylaştı.

Creativty & Lovemarks Day başladıWOM’un çalışmasının ardında tanıdıklarımıza reklamlardan daha kolay güvenmemizin yattığını belirten Dr. Berger, WOM denildiğinde akla sosyal medyanın geldiğini ancak WOM’un yalnızca yüzde 10’unun online olduğunun altını çizdi.

WOM’a giden altı adımı “Sosyal değer, tetikleyiciler, duygular, kamu yararı, pratik bilgiler ve hikâyeler” olarak tanımlayan Dr. Jonah Berger, örnekler eşliğinde nasıl çalıştığını anlattığı bu adımların ardından pazarlama faaliyetleriyle viral olma amacındaki tüm katılımcılara verdiği mesajla sunumunu tamamladı:

“İnsanların siz, markanız ya da ürününüz hakkında ne söylemelerini istediğinizi keşfedin.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.